Kosztowny recykling

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ogłosiła przetarg na gospodarowanie odpadami komunalnymi w latach 2020 ? 2021.
Otwarcie ofert nastąpi 26 sierpnia. Umowa Gminy z obecnym operatorem, który odbiera i zagospodarowuje odpady komunalne od mieszkańców, wygasa z końcem bieżącego roku. Od 1 stycznia 2020 r. pojawią się dodatkowe usługi, ale możemy być pewni, że czekają nas także ? tak jak w całym kraju – nowe (czyt. wyższe) stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Stawka 7,50 zł od osoby, która segreguje odpady w swoim gospodarstwie domowym, z pewnością zostanie zweryfikowana. W sąsiednich miastach i gminach rewolucja cenowa już się rozpoczęła. W Starachowicach opłaty wzrosły już dawno (12 zł od osoby w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, 24 zł ? przy braku segregacji). Z kolei w Skarżysku- Kamiennej właśnie unieważniono przetarg. Wszystkie złożone oferty znacznie przewyższały kwotę, którą miasto pobiera w ramach opłat ?śmieciowych? od mieszkańców. Wpłynęły trzy oferty na kwoty: ponad 8 mln 750 tys. zł, ponad 11 mln 360 tys. zł i ponad 14 mln zł. Nawet najniższa z ofert znacznie przewyższa kwotę 5 mln 200 tys. zł, zarezerwowaną na ten cel w miejskim budżecie, ustaloną na podstawie obecnie obowiązujących w Gminie Skarżysko-Kamienna stawek za odbiór śmieci od mieszkańców. Zgodnie z prawem gmina nie może dokładać do gospodarki odpadami, dlatego rozpisany zostanie kolejny przetarg, jednak ? jak pokazują tendencje w całym kraju ? również w Skarżysku należy spodziewać się wzrostu cen.
Kiedy możemy spodziewać się podwyżek w Ostrowcu Świętokrzyskim? Wszystko będzie jasne już z chwilą otwarcia ofert przetargowych. Wtedy okaże się ile pieniędzy będzie trzeba przeznaczyć na gospodarkę odpadami i jakiej kwoty brakuje do zbilansowania się budżetu. Obserwując obecne realia rynku z pewnością potrzeba ich będzie więcej, więc podwyżki są nieuniknione.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *