W Ostrowcu Świętokrzyskim patriotycznie

W miniony czwartek, dokładnie w Godzinę W, czyli 17.00, nasze miasto się zatrzymało. Ostrowczanie z biało-czerwonymi flagami utworzyli na Rynku – z inicjatywy Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci – Żywy Znak Polski Walczącej. Zapłonęły race, zawyła syrena. Minutą ciszy oddali cześć walczącej Warszawie i wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Owity w biało-czerwone barwy Rynek stanowił dla najmłodszych żywą lekcję historii. Ostrowczanie, pojawiając się w sercu miasta całymi rodzinami, pokazali, że pamiętają i chcą pamiętać o bohaterach Powstania Warszawskiego, a takie inicjatywy łączą pokolenia, bez względu na wykonywane na co dzień profesje. Szkoda tylko, że wciąż nie rozumieją tego politycy. Na płycie Rynku Żywy Znak Polski Walczącej ustawili tak dziadkowie, jak i wnukowie. Nie zabrakło zuchów i harcerzy, a także sportowców i kibiców KSZO. Na ten szczególny moment patriotyzmu przybyli także poseł Andrzej Kryj, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego oraz radni miejscy i powiatowi.

-Jestem wzruszony, bo w tym roku naszej akcji towarzyszyła  największa frekwencja, na dodatek przekrój wiekowy jej uczestników  był imponujący – mówi prezes Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci, Michał Ślusarz. –Cieszę się, że pamięć o walczącej Warszawie utrzymywana jest przez trzy pokolenia ostrowczan. Podeszły do mnie panie i pytały, czy mogą tworzyć kotwicę, bo widzą tylu młodych… To budujące, że tak mała akcja spotkała się z takim odzewem ostrowczan, chcących minutą ciszy uczcić walczącą w 1944 roku Warszawę. 

Jak mówi Michał Ślusarz, właśnie 75 lat tacy wspaniali ludzie w stolicy dokonali zrywu niepodległościowego, by przywrócić całej Polsce wolność.

-Pamięć o 63 dniach Powstania Warszawskiego jest naszym obowiązkiem – mówi Michał Ślusarz. –My, trzydziestolatkowie jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może porozmawiać z uczestnikami powstania, partyzantami, uczestnikami wojny nie szczędzącymi życia dla Ojczyzny po to, byśmy mogli dziś normalnie żyć i pracować.

Kilka dni wcześniej zbiórką krwi ostrowczanie rozpoczęli upamiętnianie powstańczego zrywu narodowego w ramach prowadzonej przez Ostrowieckich Patriotów akcji „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. W Domu Parafialnym Michael przy ulicy Okólnej tylko w ciągu kilku godzin 18 ostrowczan oddało ponad osiem litrów krwi. To cenny dar, tym bardziej że szpitalne banki krwi w całym województwie narzekają na jej brak. Wszyscy krwiodawcy otrzymali od  Ostrowieckich Patriotów pamiątkowy kubek.

-Chciałbym także zaprosić wszystkich do udziału w akcji BohaterON – włącz historię! – mówi Michał Ślusarz. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Każdy z nas może wysłać udostępnianą za darmo chociażby na stacji benzynowej pocztówkę, napisać list bądź wykonać laurkę do wybranego Powstańca Warszawskiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *