Blisko tysiąc absolwentów w szkołach zawodowych

W tym roku, ok. 55 proc. absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych z powiatu ostrowieckiego zdecydowało się na naukę w szkołach zawodowych.
Najwięcej wolnych miejsc jest aktualnie w szkołach branżowych. Za dwa tygodnie zakończą się zapisy do szkół średnich. Placówki powoli przygotowują się do nowego roku szkolnego. W ZS Nr 3 trwa jeszcze remont. Szkoła ta cieszy się zasłużoną
renomą z uwagi na poziom kształcenia. W tym roku oblegane są zwłaszcza klasy technikum o profilu informatycznym. Z uwagi na dużą liczbę podań,otworzone zostaną aż 4 klasy pierwsze technikum.
Z naboru zadowolone są także inne ostrowieckie szkoły zawodowe. W Zespole Szkół Nr 2 (dawna szkoła budowlana) również uruchomione zostaną cztery klasy pierwsze technikum. Udało się też skompletować klasy w szkole branżowej o specjalności monter zabudowy i robót wykończeniowych. To dobra informacja dla rynku, bowiem deficyt kadr w tej branży jest ogromny. Na narybek liczą znane firmy, m.in. Kombinat Budowlany czy Climatic. Coraz więcej młodych ludzi, po zdobyciu koniecznego doświadczenia zakłada własne firmy budowlane i wykonuje drobne prace remontowe. Zapotrzebowanie na tego typu usługi z roku na rok rośnie.
Tradycyjnie popularnością cieszyły się dwa podstawowe kierunki kształcenia w szkole zawodowej przy ulicy Mickiewicza. Trudno było się dostać do klasy o specjalności technik pojazdów samochodowych. Pomyślnie przeprowadzono nabór do klas o specjalności technik mechanik i technik usług fryzjerskich. W szkole branżowej uruchomiono klasę łączoną elektromechanik i mechanik samochodowy oraz fryzjer. W sumie szkoła ta ma aż 8 klas pierwszych. Za kilka lat absolwenci szkoły przy ulicy Mickiewicza nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Wśród zawodów deficytowych na rynku pracy jest zarówno fryzjerka, jak i mechanik samochodowy.
W większości szkół zawodowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego są jeszcze wolne miejsca.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *