Międzynarodowe Święto Pszczoły

Już po raz 12. do Bałtowa przyjadą najwięksi wystawcy z kraju i z zagranicy oraz miłośnicy bartnictwa.
W dniach od 23 do 25 sierpnia br. Bałtów stanie się stolicą pszczelarzy i miodu. Już na Bałtowskiej Okręglicy trwają przygotowania do tego niezwykle barwnego i słodkiego wydarzenia. Otwarcie imprezy nastąpi wczesnym popołudniem 23 sierpnia (piątek).
Na gości będzie czekała wystawa sprzętu pszczelarskiego największych producentów w Polsce, jarmark produktów pszczelich, woskowych i wyrobów artystycznych, w tym rękodzieła ludowego. Oczywiście nie zabraknie różnego rodzaju miodów, nalewek, piw i innych regionalnych smakołyków, a także naturalnych kosmetyków.
Uczestnicy będą mogli także zwiedzać bezpłatnie Skansen Pszczeli znajdujący się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.


W sobotę już od 8 na Okręglicy będą odbywały się targi i wystawy. O godz. 10 rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska poświęcona apiterapii, z udziałem wykładowców z Polski, Niemiec, Litwy i Ukrainy. Wysłuchamy wykładów m.in. o wykorzystaniu produktów pszczelich w profilaktyce chorób nowotworowych – dr n. med. Roberta Kubiny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, o wykorzystaniu propolisu przy schorzeniach reumatycznych ? dr rer. nat. Thomasa Glogera, a także o przeciwgrzybicznych właściwościach propolisu ?prof. zw. dr hab. Mariusza Gagosia oraz dr Algirdasa Amsiejusa z Litwy i prof. Mykoli Hryboka z Ukrainy.
Sobotę zakończą występy artystyczne. W niedzielę o 10 w miejscowym kościele odbędzie się Msza św. w intencji pszczelarzy i ich rodzin, potem uczestnicy przejdą korowodem przy akompaniamencie Orkiestry Polskich Drużyn Strzeleckich na Okręglicę. Tam też odbędą się przemówienia i wręczenie odznaczeń. Zwieńczeniem imprezy będą występy muzyczne, a gwiazdą Miodowej Biesiady będzie ?Kapela Górole?.
Jak podkreśla Józef Misiura prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy, celem imprezy jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie wpływu pszczół na życie człowieka, edukacja w zakresie stosowania i działania preparatów naturo ?leczniczych, promocja polskiego pszczelarstwa ? jako zawodu niezbędnego do utrzymania prawidłowej egzystencji roślin i zwierząt. To także promocja produktów pszczelich i świętokrzyskiego miodu oraz wymiana pszczelarskich doświadczeń.
Patronat nad imprezą objęli: prezydent miasta J. Górczyński, minister rolnictwa K. Jurgiel, wojewoda A. Wojtyszek, marszałek A. Bętkowski, starosta M. Dębniak, wójt H. Żądło i Polski Związek Pszczelarski. Sponsorem generalnym jest Api Koz, producent sprzętu pszczelarskiego.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *