Kleszcze nadal groźne. Są przypadki boreliozy

Nie mamy dobrych wiadomości dla tych, którzy w okresie wakacyjnym lubią wybrać się do lasu lub chociażby brodzić w wyższej trawie, otóż muszą oni pamiętać, że powinni uważać na kleszcze.
Jak poinformowała Elżbieta Góralska-Dulny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim, na terenie powiatu ostrowieckiego w terminie o początku roku do połowy lipca zarejestrowano sześć przypadków boreliozy, nie rejestrowano jedynie kleszczowego zapalenia mózgu.
Niestety w sezonie letnim często narażeni jesteśmy na ukąszenia. Jak mówi szefowa ostrowieckiego pogotowia, Danuta Barańska, należy zachować ostrożność podczas wakacyjnych spacerów, jednak nie ulegać panice.


– Jeśli jednak zdarzy się, że na naszym ciele znajdziemy kleszcza, należy go dokładnie usunąć. Obecnie w aptekach dostępne są urządzenia do usuwania kleszczy. Natomiast, gdy kleszcz jest zakażony, pojawiają się charakterystyczne objawy. Są to utrzymujący się rumień lub pojawienie się obrzęku. Wtedy należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Najczęściej podejmowane jest leczenie antybiotykami.
Należy pamiętać, aby podczas wypraw w tereny leśne zakładać pełne obuwie, długie spodnie oraz okrycia z długimi rękawami. Warto też zadbać o okrycie na głowę, aby nie narażać się na ukąszenia owadów – mówi D. Barańska.
Rzeczywiście w ostrowieckich aptekach można znaleźć coraz powszechniejsze bezpieczne akcesoria medyczne do usuwania kleszczy. Oferowane są miniaturowe pompki ssące, pęsety oraz inne przyrządy, które umożliwiają szybkie oraz bezinwazyjne pozbycie się owada.
am, pas

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *