„Con Anima” porwali serca słuchaczy

We wnętrzach kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Waśniowie po raz pierwszy w historii parafii odbył się Koncert Uwielbienia pt. „Święć się Imię Twoje” w wykonaniu miejscowego Chóru „Con Anima”, działającego pod dyrekcją Moniki Gryzki oraz zaprzyjaźnionych instrumentalistów.
Niezwykłe aranżacje sakralnych utworów, z elementami jazzu, popu i reggae porwały serca słuchaczy i były prawdziwą ucztą dla duszy. Mottem przewodnim koncertu było Uwielbienie Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem przez proboszcza parafii i organizatora wydarzenia, ks. dziekana Ryszarda Koneckiego. Koncert był niezwykłym darem miłości i wdzięczności Bogu oraz wyrazem radości z Jego obecności. To niesamowite przeżycie duchowe, nadające modlitwie formę radosnego śpiewu i tańca ku chwale Bożej, jednocześnie połączonej z chwilami refleksji i spokoju. Profesjonalizm dyrygenta M. Gryzki i chórzystów, a także oprawy muzycznej oraz bijąca pozytywna energia przekazu unosiła się po świątyni. Koncert zachwycił słuchaczy, a wykonawcy oklaskami byli zachęcani do bisów. Opuścili kościół w blasku zachwytu i gratulacji.


Chór „Con Anima” powstał w styczniu 2012 r. przy parafii w Waśniowie. Pierwszy raz wystąpił podczas Świąt Wielkanocnych. Jest chórem mieszanym, czterogłosowym i liczy 30 osób. Do jego powstania przyczynił się organista Arkadiusz Gryzka, który od dawna marzył o powołaniu chóru parafialnego. Był też jego kierownikiem. Zajmował się opracowaniami muzycznymi i aranżacją utworów. Od początku pomagały mu córki –Sylwia i Monika, dziś już absolwentki edukacji muzycznej Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Sylwia Gryzka –Ośko prowadzi wraz z mężem Kamilem grupy muzyczne w sąsiednich gminach, zaś Monika Gryzka z wielkim zaangażowaniem i sercem prowadzi chór w Waśniowie. „Con Anima” w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza „Z Duszą” i taki też jest chór oraz jego chórzyści. Trudno nie zauważyć, że wielbienie Boga poprzez śpiew jest dla nich niesamowitym źródłem radości, gdyż zgodnie z powiedzeniem: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”.


Z pewnością Chór „Con Anima” usłyszymy jeszcze nie raz. Już 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego Chór „Con Anima” wystąpi z Koncertem Uwielbienia na Świętym Krzyżu o godz. 12. Koncert będzie transmitowany przez TV Trwam i Radio Maryja. W koncercie wystąpili soliści: Aleksandra Tarno, Patryk Renduda, Kinga Tracz, Zuzanna Walas, Natalia Biernat, Magdalena Duda, Anna Jałocha, Urszula Janus i Arkadiusz Gryzka oraz wspaniali instrumentaliści: Krystyna Klepacz –trąbka, Mateusz Ruczyński –puzon, Marcin Walas –saksofon, Kamil Ośko –saksofon tenorowy/piano, Sylwia Gryzka–Ośko –instrumenty klawiszowe, Paweł Grabski –gitara, Anna Lupisz – bas, Jakub Jagieła –perkusja oraz Michał Walas –perkusjonalia.
Wykonawcy koncertu za naszym pośrednictwem dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji: duchownym i pasterzom parafii w Waśniowie – ks. proboszczowi Ryszardowi Koneckiemu z ks. Markim Pereszluchą, za wsparcie duchowe – ks. Janowi Butrynowi, ks. Cezaremu Zybale i ks. Markowi Dzióbie, za obecność na koncercie ojcu superiorowi Dariuszowi Malajce – rektorowi Bazyliki Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu oraz zaprzyjaźnionym Elizie i Marcinowi Walasom.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *