Szatnie w siłowniach i klubach fitness

Jak w nowym sezonie przygotować i odnowić szatnie w obiektach sportowych, by zachęcić do korzystania z siłowni i klubów fitness? Oto kilka propozycji wyposażenia szatni i przebieralni sportowych.

Zbliża się koniec wakacji. Do miast wrócą wypoczęci bywalcy siłowni i klubów fitness, być może dołączą nowi, którzy zechcą utrzymać świeżo zdobytą kondycję. W Polsce działa ok. 2,7 tys. klubów fitness, do których uczęszcza prawie 3 mln. Polaków, przy czym stale utrzymuje się tu tendencja wzrostowa. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie dla stanu zdrowia. Jest ważnym czynnikiem w profilaktyce osteoporozy, chorób krążenia, cukrzycy i depresji. Specjaliści zalecają, aby ludzie dorośli zażywali ruchu minimum 3 razy w tygodniu przez przynajmniej 30 min. Podczas ruchu wydzielają się endorfiny zwane „hormonami szczęścia”, ruch to także zdrowie psychiczne. W klubach i siłowniach trwa lub już się zakończyło odświeżanie sal treningowych i szatni.

Wymagania, które powinna spełniać szatnia

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa wymogi, jakie powinna spełniać szatnia. Wysokość pomieszczenia określona przepisami to minimum 2,5 m. Ściany do wysokości co najmniej 2 metrów powinny mieć powierzchnię zmywalną i odporną na działanie wilgoci. Warto więc wyłożyć ściany płytkami ceramicznymi lub zdecydować się na pomalowanie ich specjalną farbą. Podobnie podłogi najlepiej wyłożyć jest ceramiką, przy czym oczywistością jest fakt, że należy wybrać tu materiał minimalizujący możliwość poślizgu.

Każda szatnia powinna mieć bezpośredni dostęp do natrysków i toalet. Normy ustalone przepisami prawa przewidują 1 natrysk, 1 toaletę i 1 umywalkę na 10 osób. Dlatego też już otwierając tego typu działalność, trzeba dość precyzyjnie określić liczbę klientów, których zamierzamy obsługiwać. Ważne jest, aby przy wejściu z natrysków do szatni umocować antypoślizgowe maty, wykonane z PCW. Zwiększają one bezpieczeństwo korzystających z urządzeń. Powinno się też rozważyć instalację mechanicznej wentylacji. Obowiązek taki dotyczy zwłaszcza szatni umieszczonych poniżej powierzchni ziemi – w piwnicach czy suterenach. Do obowiązków właścicieli klubu lub siłowni należy też zapewnienie odpowiedniego ogrzewania – temperatury ok. 24 stopni Celsjusza – i właściwego oświetlenia.

Wyposażenie szatni i przebieralni w obiektach sportowych

Szatnia sportowa powinna być wyposażona w szafki umożliwiające przechowywanie odzieży. Schowki, w których pozostawia się ubrania, nie powinny być mniejsze niż 0,5 m2 na osobę. Bardzo wygodne są metalowe szafki, które w środku zawierają drążek ubraniowy i haczyki. Ważne jest ich solidne wykonanie, zwłaszcza odporność na trudne warunki i wilgoć. Po wewnętrznej stronie drzwi można zamontować koszyczek służący do przechowywania płynów, kremów itp.

Nieodłącznym elementem każdej szatni są także ławki nie tylko ułatwiające przebranie, ale i umożliwiające odpoczynek po intensywnym wysiłku. Dziś absolutnym minimum jest zastosowanie ławek z oparciem. Ciekawym rozwiązaniem są ławki, w których na przedłużonych drążkach oparcia zainstalowane są haczyki umożliwiające powieszenie toreb, ręczników i bluz (ma je w swojej ofercie np. firma AJ Produkty).

Dobrym rozwiązaniem są również ławki montowane do ścian. Można je zainstalować wokół pomieszczenia, a na odpowiedniej wysokości ponad nimi umieścić wieszaki – tutaj wystarczą proste, mocne, estetycznie wykonane listwy z haczykami. W przypadku szatni wykorzystywanych w sportach drużynowych można rozważyć również umieszczenie podwójnych ławek na środku pomieszczenia.

Brzydkie, niegustowne wnętrza szatni i przebieralni skutecznie zniechęciły już wielu amatorów zażywania ruchu. Tymczasem czyste i estetyczne urządzenia sanitarne to absolutne minimum, jakie muszą spełniać obiekty sportowe. Dobrze wyposażone szatnie i przebieralnie to atuty, które mogą zaważyć na wyborze danej siłowni czy klubu fitness.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *