Browar kultury otworzył swe podwoje

Jak zapowiedział prezydent Jarosław Górczyński Ostrowiecki Browar Kultury będzie otwierany na trzy takty. Pierwszy za nami. Nie zabrakło propozycji dla najróżniejszych grup wiekowych i miłośników różnorakich muzycznych brzmień.

– To wyjątkowa chwila dla Ostrowca Świętokrzyskiego- przyznaje prezydent Jarosław Górczyński. Przy tej okazji chcę podziękować tym wszystkim, którzy pracowali przy tej realizacji, od chwili koncepcji, po dzisiejszy dzień. Ostrowiecki Browar Kultury stał się faktem. Przez te trzy weekendy będziemy chcieli zaprezentować naszym mieszkańcom najbardziej prestiżową inwestycję, którą udało się nam zrealizować. Przywróciliśmy świetność dawnego browaru, gdzie przed stu laty warzono piwo, a teraz mury stały się oazą kultury. Obiekt powstał, ale teraz przed nami najtrudniejsze zadanie polegające na wypełnienie treścią tego miejsca. Przypomnę, że realizacja Ostrowieckiego Browaru Kultury wyniosła 24 mln zł, z czego 17 mln. złotych stanowiły środki unijne pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Galopujące ceny prac budowlanych, a także materiałów nie pozwoliłyby na realizację tego zadania.

Prezydent podziękował firmie MTM Budownictwo, która podjęła się realizacji inwestycji, a także za pomoc w realizacji przedsięwzięcia staroście Marzenie Dębniak, która jako wiceprezydent miała do niedawna piecze nad kulturą, a także wcześniejszej dyrektor MCK Elżbiecie Baran.

Wiceprezydent Piotr Dasios zapowiedział, że choć oferta instytucji kultury się krystalizuje, będzie ona nadal otwarta na propozycje od mieszkańców, przez co stanie się ona partycypacyjna. Z kolei wiceprezydent Dominik Smoliński przypomniał, że w tej lokalizacji czekają nas jeszcze dwie realizacje- ogród sensoryczny, a także przebudowa i rozbudowa budynku R1, w którym kiedyś mieścił się ?Cafe Browar?, a teraz swe miejsce znajdą rady osiedlowe.

Takt pierwszy- MCK

Inauguracja Ostrowieckiego Browaru Kultury zaczęła się od scenicznego show ?Polska-Ukraina Tranzyt?, który zaprezentował Teatr im. P. Saksaganskowo z Białej Cerkwii na Ukrainie. Pomieszanie styli i gatunków przypadła do gustów ostrowieckiej publiczności, która żegnała wykonawców owacjami na stojąco. Okazało się, że niedaleko jest muzyce ludowej zza naszej wschodniej granicy do popu, a nawet muzyki dance. Wspaniałe głosy i układy taneczne wzbudzały zachwyt uczestników, którzy zasiedli w klimatycznej sali koncertowej OBK.

Później przyszła kolej na prezentacje w dwóch nowych salach wystawienniczych Galerii Fotografii MCK. Prezentowane w Ostrowcu Świętokrzyskim fotografie to fragment wystawy wyprodukowanej w 2018 roku przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach specjalnie do celów promocji twórczości Pawła Pierścińskiego, Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz zbiorów fotografii BWA. Aby nie niszczyć oryginałów, zdjęcia przeniesiono na nowocześniejszy nośnik cyfrowy i wydrukowano.

Uzupełnieniem tej prezentacji była wystawa Andrzeja Łady, wielbiciela dokonań Pawła Pierścińskiego,  ?Moje pola pejzażu?.

– Fotografia to też swego rodzaju ukazanie wrażliwości artysty i muszę przyznać, że rzadko jest spotkać mężczyznę, którego to cechuje- mówił o Andrzeju Ładzie, prezydent Jarosław Górczyński.

– Życzę jeszcze wielu, wielu równie udanych wystaw i realizacji wielu pasji-życzyła kustoszowi ostrowieckiej Galerii Fotografii MCK, starosta Marzena Dębniak.

Sobota na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury rozpoczęła się od występów młodych wykonawców ze Studia Wokalnego ?Pandora? działającego przy MCK, a później sceną zawładnęły szkoły tańca ?3 Your Mind? oraz ?Progres?. Ta druga zaprezentowała układ, w którym wystąpiło 150 tancerzy, wprost ze swego promocyjnego teledysku. Bardzo ciepło w Ostrowcu Świętokrzyskim przyjęty został dziecięcy ?Chór bez batuty?, który ludowemu repertuarowi dał niejako nowe życie. Na finał sceną zawładnęły Czerwone Gitary z liderem Jerzym Skrzypczykiem, które odegrały i odśpiewały wraz z publicznością wszystkie swe największe przeboje, rozpoczynając sceniczne show od ?Historii jednej znajomości?.

Ostrowczanie i przybyli goście byli też świadkami symbolicznego otwarcia Ostrowieckiego Browaru Kultury, którego jednak nie dokonali obecni na scenie prezydent Jarosław Górczyński i starosta Marzena Dębniak, a dwójka wokalistów z grupy ?Pandora?.

– Mamy nadzieję, że już niebawem wielu obecnie młodych ludzi wyrośnie na wspaniałych artystów. Będą mogli wtedy powiedzieć, że pierwsze kroki stawiali w Ostrowieckim Browarze Kultury- mówili włodarze miasta i powiatu.

Największą atrakcją niedzielnego finału był koncert Krzysztofa Zalewskiego, artysta nie zawiódł fundując prawdziwą ucztę dla miłośników rockowych brzmień. Występ składający się z przebojów artysty, ale i coverów dopełniło świetne sceniczne show. Wcześniej na scenie zameldowali się: Katarzyna Chlebny w kabaretowej odsłonie i ostrowiecki Tom Holder.

Inauguracja przygotowana przez Miejskie Centrum Kultury wypadła imponująco, a teraz placówka zamierza skupić się na promocji oferty swych licznych sekcji.

– Chcemy zaprezentować swą nową ofertę, czyli garncarstwo, rzeźbę i malarstwo, a także zaprosić do naszych doskonale już znanych sekcji- mówi Marek Cichosz, dyrektor MCK. Proponujemy zajęcia recytatorskie, aktorskie, muzyczne, piosenkarskie, szachowe, modelarskie, break dance, o czym niebawem poinformujemy na naszych stronach internetowych.

Takt drugi- BWA (21-22 września br.)

– Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność, aby te mury wypełnić treścią- mówi dyrektor BWA, Jolanta Chwałek. Zdajemy sobie sprawę, że budynek, który dostajemy i warunki, w których przychodzi nam pracować są wyśmienite.

Już 21 września br. w sobotę swe podwoje otworzy Biuro Wystaw Artystycznych. Pierwszą prezentacją będzie wystawa ?Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie?. Wystawa będzie prezentowała artystów – absolwentów i profesorów ? od Grottgera i Matejki poprzez twórców młodopolskich, Wajdę i Wróblewskiego po współcześnie działających. Wernisaż o godz.17.

– Zaprezentowane zostaną prace oryginalne pochodzące z kolekcji prywatnych, jak i muzealnych- mówi dyrektor BWA. Takiej wystawy w Ostrowcu Świętokrzyskim jeszcze nie było. Złoży się na nią 90 prac, zaś kuratorem wystawy będzie dr Anna Król, która już dzień później o godz.11 oprowadzi po ekspozycji.  

Takt trzeci ? MBP (29 września br.)

– Przyznam, że na tę chwilę pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także mieszkańcy, korzystający z naszych zasobów czekaliśmy ponad dwadzieścia lat- przyznaje dyrektor MBP, Elżbieta Pomiankieiwicz. Dotychczasowe filie nie spełniały większości standardów bibliotecznych. Dlatego cieszą nas piękne przestrzenie, z których będą korzystać nasi czytelnicy. Z jednej strony otwiera się dla odbiorców dostęp do zbiorów, dla nas- bibliotekarzy nowa jakość pracy. Teraz nie tylko będziemy wypożyczać książki, ale każdego dnia proponować najróżniejsze formy aktywności.

Już 28 września br. dla najwierniejszych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej czeka spotkanie z Arturem Andrusem  (uczestnictwo tylko za zaproszeniami). Zaś dzień później już dla wszystkich spektakl Teatru Gry i Ludzie z Katowic o godz. 15.00 ?Szewczyk Dratewka?, a później  animacje i zabawy dla najmłodszych. O godz.17 zaplanowano zwiedzanie biblioteki połączone z poznaniem zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych i katalogu on-line.

Od poniedziałku 30 września br. Miejska Biblioteka Publiczna o godz.9.00 rozpocznie swą działalność w Ostrowieckim Browarze Kultury proponując obok dostępu do swego księgozbioru m.in. ?Kamishibai?- magiczny teatrzyk obrazkowy, poranki z bajką, porę dla seniora, czy cykl ?Powróćmy do gier i zabaw z dawnych lat?.

Czas na ?Zmianę klimatu?

W Ostrowieckim Browarze Kultury w piątek zainicjowała swą działalność kawiarnia- bar ?Zmian klimatu?, który poprowadzi znana z wielu filmów, seriali oraz spektakli teatralnych, pochodząca z naszego miasta aktorka, Katarzyna Zielińska-Jaworska.

Pierwszą artystą, który zaprezentował się przed publicznością był Didie Caria, który zaprezentował swą twórczość w języku włoskim, udowadniając, że jest nie tylko sprawnym wokalistą, ale i multinstrumentalistą.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *