Farma Świętokrzyska na Krajowych Dożynkach Ekologicznych (zdjęcia)

Farma Świętokrzyska, będąca liderem na polskim rynku żywności ekologicznej, wzięła udział w Krajowych Dożynkach Ekologicznych, które odbyły się 14 września br. w Przysieku (woj. kujawsko-pomorskie). Polską ekologiczną żywność chwalił tam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
– Ci, którzy jeszcze kilka lat temu uważali polskie rolnictwo ekologiczne za hobby zapaleńców, dziś widzą potężną gałąź rynku i producentów, których produkty podbijają serca światowych konsumentów – stwierdził minister Ardanowski. Jak dodał, szansą polskiego rolnictwa jest „postawienie na jakość, na najlepszą żywność na świecie, a nie na ilość tej żywności”.
J. Ardanowski zachęcał również do sięgania po nowe możliwości zbytu produktów poprzez wykorzystanie sprzedaży internetowej czy poprzez łączenie dostawców ze zorganizowanymi odbiorcami. To właśnie robi Farma Świętokrzyska, wspierając mniejsze gospodarstwa rolne oraz współpracując zarówno z sieciami handlowymi, jak i z odbiorcami indywidualnymi w ramach własnego sklepu internetowego.

-Bardzo się cieszę, że minister Ardanowski dostrzega ogromny potencjał polskiego rolnictwa ekologicznego. Dla mnie osobiście jest oczywiste, że to rolnictwo przyszłości, które gwarantuje obfity plon bez chemii, ochronę gleby i wody oraz najwyższej jakości produkty – powiedział nam prezes Farmy Świętokrzyskiej Łukasz Gębka.
Razem ze swoją żoną byli oni starostami Krajowych Dożynek Ekologicznych. Prywatnie Olga i Łukasz Gębka są pasjonatami zdrowego odżywiania i naturalnych metod leczenia, a także zwolennikami diety wegańskiej.
Do Przysieka przyjechali rolnicy ekologiczni z całego kraju. Dziękowali za tegoroczne plony. Krajowym Dożynkom Ekologicznym towarzyszył festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni” oraz Święto Ziemniaka.
Obchody rozpoczęła dożynkowa polowa msza święta. W programie znalazła się premiera filmu „Pionierzy rolnictwa ekologicznego”. Zaprezentowano m.in. najnowsze odmiany ziemniaka. Licznie przybyli też konsumenci, pozytywnie zaskoczeni jakością i smakiem oferowanych w ramach degustacji produktów ekologicznych.
Farma Świętokrzyska to istniejące od 2002 r. ekologiczne gospodarstwo rolne, zlokalizowane w Borii k. Ćmielowa, a jednocześnie jedna z największych polskich firm oferujących ekologiczne warzywa, owoce oraz przetwory najwyższej jakości. To rozpoznawalna i ceniona marka ekologiczna na rodzimym rynku.
Firma zatrudnia 160 pracowników. Na 140 hektarach uprawia ponad 30 rodzajów ekologicznych warzyw i owoców: od marchwi i ogórków poprzez cukinię, różnego rodzaju sałaty, dynię Hokkaido, ziemniaki, jarmuż, truskawki, cebulę, czosnek, kapustę białą i czerwoną oraz topinambur aż po pomidory czy paprykę.
Firma oferuje też ponad 60 zdrowych produktów z własnej, ekologicznej przetwórni. Bazują one na autorskich recepturach, nie zawierają substancji konserwujących. Jej specjalnością są kiszonki niepasteryzowane oraz wegańskie dania gotowe, w tym bigos wegański nagrodzony prestiżowym medalem targów World Food Warsaw.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *