Nocne warsztaty pod gwiazdami

Już po raz drugi Agencja Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim otworzyła nocą swoje podwoje dla mieszkańców, którzy mogli wziąć udział w warsztatach organizowanych wraz ze Stowarzyszeniem „Enklawa”.
Jak mówiła Agnieszka Rogalińska, prezes ARL, warsztaty są skierowane do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i nabyć ciekawe umiejętności przydatne w codziennym życiu. Nocne warsztaty to forma aktywności dla tych, którzy w ciągu dnia nie mają czasu na to, aby zrobić coś dla siebie.
Zajęcia były bezpłatne. Uczestnicy stanowili dosyć zróżnicowaną grupę. Wśród nich spotkałam słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, seniorów z klubu „OKAS”, podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz członków Stowarzyszenia Głuchych „Nad Kamienną”.


Warsztaty odbywały się w czterech sekcjach, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pierwsza z nich prowadzona przez psychologa, doradcę zawodowego Łukasza Kota pod hasłem „Ja -czyli kto?”, dotykała zagadnień i ciekawostek z zakresu psychologii. Uczestnicy poznawali naturę człowieka, metody eksperymentalne w psychologii oraz błędy poznawcze. Drugą grupę w tajniki literatury grozy poprowadził humanista Marcin Sztaba podczas warsztatów „Nie bój się czytać”. Zaaranżowana sceneria w postaci świec nadała warsztatom wyjątkowy klimat. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także sekcja majsterkowiczów „Zrób to sam”, gdzie uczestnicy dowiedzieli się jak zrobić coś z niczego. Swoją wiedzą na temat rozmaitych umiejętności dzielił się z uczestnikami Michał Kamiński – pasjonat, prezes Stowarzyszenia „Enklawa”. W kolejnej grupie Jan Starzomski, nauczyciel geografii, który od 40 lat obserwuje niebo, odkrywał przed uczestnikami kosmiczne tajemnice, odpowiadając na pytanie: Dlaczego wszyscy jesteśmy z gwiazd?
-Cały nasz otaczający świat zbudowany jest z ciężkich pierwiastków, a wszystkie pierwiastki cięższe od helu powstają we wnętrzu gwiazd, czyli wszyscy powstaliśmy w wyniku wybuchu jakichś gwiazd w momencie formowania się wszechświata. Budulec, z którego jesteśmy zbudowani, pochodzi z kosmosu, stąd jesteśmy z gwiazd -wyjaśniał J. Starzomski.
Po prezentacji dotyczącej tajemnic przestworzy, wszystkie grupy spotkały się przed budynkiem ARL, pod niebem pełnym gwiazd. Zwieńczeniem warsztatów była ich obserwacja przy użyciu teleskopu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *