W „Staszicu” na filmowo

Jak powszechnie wiadomo, w ostrowieckim liceum ?Staszica? bardzo dużą wagę przywiązuje się do obcowania z kulturą.
Kino, teatr, muzea, galeria sztuki ? to miejsca, do których zawsze warto wybrać się z uczniami choćby po to, aby inspirować ich kreatywność, budzić ciekawość świata czy rozwijać wyobraźnię. Edukacja kulturalna na co dzień, nie tylko na obowiązkowych zajęciach w szkole, jest najlepszą formą kształtowania charakteru młodego człowieka, jego przyzwyczajeń, tolerancji, poglądów i wrażliwości. Istotną rolę w propagowaniu kultury, zwłaszcza filmowej, odgrywa działający w ?Staszicu? od ponad 10 lat Szkolny Klub Filmowy, współpracujący z Artystycznym Klubem Filmowym działającym przy kinie ?ETIUDA? oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Filmoteka Szkolna. W szkole organizowane są projekcje filmów w ramach funkcjonowania Szkolnego Klubu Filmowego (odbyło się około 100 pokazów filmowych) oraz wydarzeń, tzw. artystycznych: wystaw fotografii, premier filmowych, spotkań z filmowcami i aktorami. Już 20 września bieżącego roku (w dniu ogólnopolskiej premiery) uczniowie klas humanistycznych liceum ?Staszica? mogli obejrzeć najnowszą polską produkcję, czyli ?Legiony? w reżyserii Dariusza Gajewskiego. O tym, że warto marzyć, warto walczyć i warto przychodzić na filmy przekonywał nas, wygłaszając słowo wstępne – dyrektor LO ?Staszica? Dariusz Kaszuba. Młodzież natomiast swoimi wrażeniami mogła podzielić się podczas dyskusji na zajęciach warsztatowych. Dyskusje zaowocowały kilkoma ciekawymi recenzjami ? które można przeczytać na stronie kina ?Etiuda? w zakładce ?recenzje filmowe widzów?.
Kolejna projekcja miała miejsce w miniony czwartek, 3 października. Dzięki uprzejmości MCK oraz kina ?Etiuda? młodzież zmierzyła się z klasyką filmu polskiego podczas bezpłatnego seansu, na którym zaprezentowano ?Kanał? w reżyserii Andrzeja Wajdy (film po rekonstrukcji cyfrowej). Nieśmiertelny obraz, wpisujący się w nurt Polskiej Szkoły Filmowej, nagrodzony w 1957 r. na festiwalu w Cannes zrobił na widzach niemałe wrażenie. Film pierwotnie wyemitowany miał być na Rynku, ale wówczas plany pokrzyżowała aura.
W kinie ?Etiuda? odbyły się ponadto warsztaty przygotowane i poprowadzone przez kierownika Waldemara Włodarczyka. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy pierwszej ?Ap? o profilu dziennikarsko- filmowym. Podczas warsztatów uczniowie zgłębiali tajniki funkcjonowania kina, rozmawiali na temat trudnej sztuki doboru repertuaru kinowego, śledzenia rankingów kinowych, umiejętności przewidywania gustów publiczności. Mogli zobaczyli nowoczesną kabinę projekcyjną, a także nieużywane już dzisiaj aparaty projekcyjne, na których wyświetlano w ostrowieckim kinie filmy od lat 80. do początków XXI wieku.
Warsztaty filmowe dla uczniów ?Staszica? odbywają się cyklicznie od kilku lat i są przygotowywane specjalnie z myślą o tzw. klasach ?filmowych?. Podobnie bardzo istotnym elementem rozwijana kultury filmowej jest wspomniana już działalność AKF-u. Seanse filmowe w ramach AKF-u odbywają się raz w miesiącu w sali kina ?Etiuda?. Na spotkania zapraszamy wszystkich, którzy interesują się filmem i jego historią. Zapraszamy także tych, którzy po prostu lubią oglądać fi lmy i spędzać popołudnia w miłym towarzystwie.
Opiekun Szkolnego Klubu Filmowego, koordynator działań w projektach filmowych
Wojciech Szymański

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *