Krzemionki jako Pomnik Historii na Lotnisku Chopina

Na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie nastąpiła pierwsza odsłona wystawy „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”. Pasażerowie z kraju i zagranicy w największym porcie lotniczym w Polsce mają okazję dowiedzieć się o najpiękniejszych polskich zabytkach, w tym również o neolitycznych kopalniach krzemienia pasiastego oraz Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki.
Wystawa została zorganizowana przez Biuro Programu Niepodległa, wspólnie z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki mecenatowi PKN ORLEN.
Kalwaria Zebrzydowska, Krzemionki, kopalnia soli w Bochni, Kanał Augustowski czy Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – to tylko niektóre ze 105 obiektów o statusie Pomnika Historii, których zdjęcia można już oglądać na wystawie „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj Polskie Pomniki Historii” organizowanej przez Niepodległą. Podczas wernisażu był obecny między innymi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który podkreślił, że wystawa w przestrzeni Lotniska Chopina jest drugą odsłoną wizualnej opowieści o skarbach kultury polskiej w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i prezentuje najpiękniejsze zabytki naszego kraju.


Jak zaznaczają organizatorzy, wystawie przyświecają trzy nadrzędne cele. Pierwszym jest promocja bogactwa i różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego przez pryzmat 105 obiektów o statusie Pomnika Historii. Drugim, opowieść o różnych obliczach polskiej historii i tożsamości. Zaś trzecim, promocja naszego kraju w aspekcie turystyczno-krajoznawczym.
-Ruch przesiadkowy w Warszawie stale rośnie, pojawiają się kolejne długodystansowe trasy. W tym momencie co trzeci pasażer korzystający z usług Lotniska Chopina nie wysiada tu, tylko leci w dalszą podróż. Otwierana dziś wystawa – „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” w artystyczny sposób zachęca do odkrywania naszego kraju, który ma wiele ciekawych miejsc i zakątków wartych obejrzenia.” – podkreśla Grzegorz Michorek, dyrektor pionu handlowego PPL. –To fantastyczna okazja do promowania turystyki w Polsce, do zwiększania zainteresowania naszym krajem za granicą. Mamy nadzieję, że te piękne zdjęcia będą zachęcać turystów do umieszczenia Polski jako punktu docelowego w swojej podróży.
Wystawa znajduje się w łączniku kolejki SKM, w strefie CDE Terminala, strefie tranzytowej i strefie VIP Line.
fot. Biuro Programu „Niepodległa”

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *