Przyjedź mamo na przysięgę?

To już czwarta w tym roku przysięga ?Świętokrzyskich Terytorialsów?. Ponad czterdziestu ochotników wypowie słowa ? Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam??.  Uroczystość odbędzie się w najbliższą niedzielę   20 października 2019 r. na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Przysięga żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbędzie się 20 października 2019r. o godzinie 12:00 na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach przy ulicy Ściegiennego 2. Uroczystość poprzedzi  Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach, przy ul. Chęcińskiej 2 o godzinie 10:00. Po nabożeństwie żołnierze uroczyście przemaszerują w rytm Orkiestry Wojskowej z Radomia ulicami Ogrodową i Jana Pawła II na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury.

Nasi ?Terytorialsi? by stanąć na placu i wypowiedzieć słowa roty przysięgi, najpierw musieli ukończyć szkolenie podstawowe tzw. ?szesnastkę? . W czasie nie łatwego szkolenia poznawali tajniki służby wojskowej. Szkolili się z zakresu posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, topografii oraz taktyki. Nasi ?Terytorialsi? nie rozstawali się ze swoim ?GROTEM? przez ostatnie 16 dni. co było elementem szkolenia nauki budowy i eksploatacji broni, a także bezpiecznego i efektywnego posługiwanie się karabinkiem MSBS ?Grot?. W ostatni dzień szesnastki ich nabyte umiejętności zostały sprawdzone egzaminem praktycznym, który zdawali na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów żołnierzy 10 ŚBOT.

Kim są nasi ?Terytorialsi? ? Na co dzień nasi żołnierze wykonują różne zawody, wśród przysięgających są: pracownicy urzędu marszałkowskiego, ogrodnik, pszczelarz, przewodnik PTTK, dekarz, krawiec, spawacz, konwojent, kasjerka, pielęgniarka, ratownik medyczny, ratownik wodny, uczniowie oraz studenci. N co dzień wykonują różne zawody, ale łączy ich służba w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.      

-Nasi żołnierz wywodzą się z różnych środowisk, różnych zawodów, mają swoje pasje zainteresowania i cenne kompetencje. Łączy ich wiara w te same wartości, chęć życia w bezpiecznym kraju oraz chęć wsparcia swojej lokalnej społeczności ? dodaje dowódca  10 ŚBOT płk Grzegorz Motak.

Obecnie w szeregach 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 900 żołnierzy.  W skali kraju WOT liczy już ponad 23 tys. żołnierzy. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ?Nurt? jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *