Jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej w domowej siłowni: Orbitrek, maszyna eliptyczna, a może crosstrainer?

Czym różni się orbitrek, maszyna eliptyczna i crosstrainer? Treści znalezione w sieci mogą być bardzo mylące. Do problemu z klasyfikacją tych pojęć przyczynili się również producenci, stosując je naprzemiennie do tych samych produktów. Chcąc uściślić te niezgodności, najlepiej będzie odwołać się do terminów angielskich: crosstrainer i elliptical trainer.

Orbitrek, maszyna eliptyczna i crosstrainer – czym się różnią?

Crosstrainer wymiennie można nazywać również orbitrekiem. W tym przypadku regulacja siły oporu może być mechaniczna, elektromagnetyczna lub magnetyczna. Koło zamachowe umieszczone jest zazwyczaj z tyłu.

Elliptical trainer, czyli maszyna eliptyczna (lub orbitrek eliptyczny) posiada zazwyczaj koło zamachowe z przodu. Te dwie maszyny do ćwiczeń różnią się przede wszystkim ustawieniem prowadnic i długością kroku.

Orbitrek (crosstrainer) czy maszyna eliptyczna do domowej siłowni?

Dla osób, które nigdy jeszcze nie trenowały na orbitreku, najlepszym wyborem do siłowni domowej może okazać się maszyna eliptyczna. Ze względu na umieszczenie koła zamachowego oraz ustawienie prowadnic ćwiczenia na maszynie eliptycznej są mniej obciążające dla kolan i łatwiejsze dla początkujących. Maszyna eliptyczna wymusza dłuższy krok, podobny do tego używanego w narciarskie biegowym. Niestety, maszyny eliptyczne są zdecydowanie większe od crosstrainerów (czyli zwykłych orbitreków). Najczęściej na ich zakup przeznaczyć trzeba również większą kwotę.

Orbitreki (inaczej crosstrainery) są zdecydowanie mniejsze, dzięki czemu łatwiej wyposażyć nimi siłownię domową. Pozwalają na wykonywanie intensywnych treningów aerobowych i wytrzymałościowych. Orbitrek dobrze sprawdzi się dla sportowców i wszystkich osób prowadzących umiarkowanie aktywny tryb życia i chcących popracować nad swoją kondycją i wydolnością.

Szeroki wybór orbitreków i maszyn eliptycznych znaleźć można w internetowym sklepie sportowym Prosportowy.pl.

Korzyści wynikające z treningu na orbitreku

Niezależnie od tego, jaki rodzaj sprzętu do ćwiczeń ostatecznie trafi do domowej siłowni, trening na orbitreku przyniesie wiele korzyści. Należą do nich:

*poprawa kondycji i wytrzymałości;

*poprawa wydolności układy sercowo-naczyniowego;

*wzmocnienie mięśni (szczególnie łydek, ud, pośladków, brzucha i ramion);

*zaangażowanie 90% mięśni w ćwiczenia;

*redukcja tkanki tłuszczowej.

Więcej informacji o innych maszynach do ćwiczeń cardio znaleźć można w artykule “Orbitrek, bieżnia czy rower stacjonarny? W które z tych urządzeń warto zainwestować?”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *