100 litrów krwi na 100–lecie PCK!

Pod takim hasłem przebiega akcja Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Komisji ds. Honorowego Krwiodawstwa, zorganizowana w ramach obchodów 100–lecia organizacji czerwonokrzyskiej.
Jak mówi przewodniczący Komisji Janusz Czupryński, akcja skierowana jest do młodych ludzi, uczniów szkół średnich. Wzięli w niej już udział uczniowie ZS Nr 3, dawnego THM. W minionym tygodniu przyłączyli się do nich uczniowie ZS Nr 1 im. M. Kopernika, dawnego „Ekonomika”. Do obchodów włączą się również uczniowie I LO im. S. Staszica, III LO im. Wł. Broniewskiego oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Tam też Komisja z przewodniczącym, a także z pozostałymi członkami oddziału: Zygmuntem Tobiaszem i Bogdanem Turczyńskim przeprowadzi akcje oddawania krwi.
-Chcemy zachęcić młodych ludzi do dzielenia się tym bezcennym darem życia. My już jesteśmy na emeryturach, więc ktoś musi kontynuować to ważne zadanie –mówi J. Czupryński. – Krwi nie da się wyprodukować, a wciąż jej brakuje. Współpracujemy z młodzieżowymi klubami w szkołach średnich.
W czasie spotkań i prelekcji, przedstawiamy procedury i cel krwiodawstwa oraz konieczne predyspozycje. Nasi długoletni krwiodawcy, obecni członkowie komisji od lat z wielkim zaangażowaniem promują i rozwijają czerwonokrzyską ideę. Kiedyś tworzyli zakładowe i terenowe kluby krwiodawców, później szkolne koła PCK. Doskonale dogadują się z młodzieżą, pewnie dlatego, że na młodych ludzi nic tak nie oddziałuje, jak osobisty przykład. Obecna akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Zgłasza się wielu chętnych.
Zygmunt Tobiasz podkreśla, że nie każdy może być krwiodawcą. Trzeba spełniać określone warunki.
-Przede wszystkim trzeba być zdrowym i mieć ukończone 18 lat. Mieć dobrą hemoglobinę. Przebyte choroby, a także kolczyki czy tatuaże wykluczają udział w akcji. Po wykonaniu tatuażu czy podobnych zabiegów należy odczekać co najmniej 6 miesięcy, aby oddać krew. Z każdej akcji pobierania krwi, średnio z różnych przyczyn odpada około 20 proc. chętnych –przyznaje Z.Tobiasz.
Najbardziej potrzebne są rzadkie grupy krwi, które posiada 15 proc. populacji. Zalicza się do nich: A Rh (-) B Rh(-) AB Rh(-). Członkowie Komisji, przyznają, że planują poszerzać działania i poprzez edukację oraz odpowiednie przygotowanie, zachęcać młodych ostrowczan do oddawania krwi.
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że krew jest bezcennym darem życia. Uczniom ostrowieckich szkół dzielenie się nim sprawia dużo radości.
-Czekałam aż skończę 18 lat, aby móc oddać krew –mówi Magda Stachurska z ZS Nr 3. –Trzeba mieć świadomość, że dzięki temu ratujemy życie innym, którzy jej potrzebują. Krew to wielki dar życia dla wszystkich i zamierzam się nim dzielić regularnie.
-Dziś to mój debiut. Pierwszy raz oddaję krew. Przekonał mnie do tego kolega, który także dzieli się tym darem życia. To bardzo ważne, gdyż może zdarzyć się tak, że ja, lub ktoś z moich bliskich będzie potrzebował krwi i będę miał nadzieję, że ktoś też ją odda. Jeśli wszystko będzie dobrze, będę oddawał krew systematycznie – mówi Piotr Zając, uczeń ZS Nr 3.
Przed oddaniem krwi uczniowie zostali poddani badaniom przez lekarza. Akcję koordynuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Jak mówią organizatorzy z komisji HDK, cieszy ich, że tak wielu młodych ludzi odpowiedziało na ich zaproszenie do udziału w akcji. To dobry znak na przyszłość, że będzie miał kto kontynuować ich misję krwiodawstwa.
A.Mroczek, K.Florys

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *