Pooddychamy zdrowo

W Ćmielowie, w samym centrum miasta, powstała tężnia solankowa. Konstrukcja będzie dostępna dla mieszkańców i odwiedzających Ćmielów już w tym tygodniu. Tężnia solankowa powstała z inicjatywy burmistrz gminy Joanny Suski.
– Będzie to pierwsza tężnia w województwie. Takie tężnie powstają w całym kraju, ze względu na ich walor zdrowotny – mówi burmistrz Ćmielowa, J. Suska. Oczywiście przede wszystkim korzystać z niej będą mieszkańcy gminy, ale mam nadzieję, że gościć też będziemy turystów, zwiedzających powiat ostrowiecki, czy też udających się do Sandomierza.
Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna sosnowego i brzozowych gałęzi, na które spływa solanka zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. Wdychanie ich pomaga w leczeniu m.in. alergii, chorób tarczycy, układu oddechowego, a także wspomaga odporność organizmu.
Tężnia w Ćmielowie ma 3,5 metra wysokości oraz 1,3 metra szerokości. Jej długość to 15 metrów. Stanęła przy domu kultury. Docelowo zostanie otoczona zielenią. Tężnia pierwotnie miała powstać w parku przy rynku. Na takie rozwiązanie nie zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Warto dodać, że solanka, która zostanie zastosowana w ćmielowskiej tężni, będzie o dużym 20-procentowym stężeniu jodu. Na ogół to stężenia wynosi 6-8 procent. Tężnia będzie dostępna dla wszystkich do momentu wystąpienia pierwszego mrozu. Jej walorami zdrowotnymi na nowo będziemy się cieszyć od wczesnej wiosny.
Sama budowa tężni kosztowała ponad 220 tys. zł. Rada Miejska zabezpieczyła na jej budowę oraz utrzymanie w ciągu najbliższych kilku lat – 400 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu gminy. Na inwestycję niestety nie udało się pozyskać pieniędzy z zewnątrz.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *