Gimnazjum dla wojska

Niewykluczone, że budynek po byłym Publicznym Gimnazjum Nr 3 przy ulicy Polnej w Ostrowcu Świętokrzyskim stanie się siedzibą batalionu piechoty w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej.
Choć nikt nie chce oficjalnie o tym mówić to od kilku miesięcy trwają zaawansowane rozmowy na linii ostrowiecki samorząd, a MON dotyczące jednej z gminnych nieruchomości. Czy chodzi tu jednak o budynek po byłym PG Nr 3? Nie wiemy, bo brak jednoznacznego przekazu. Ostatnio o sprawie zrobiło się głośno podczas debat w ramach wyborów parlamentarnych.
-Cieszę się z decyzji Prezydenta Miasta, który złożył odpowiednią ofertę Ministrowi Obrony Narodowej, która została przyjęta – mówił na jednej z nich senator Jarosław Rusiecki. -Ja również cieszę się, że WOT powstanie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miasto sprzedaje budynek szkoły za 7 mln. zł, a poprzedni zarząd powiatu oddał nieruchomość wartą 2,5 mln zł na ten cel za darmo, mając wielomilionowy dług – ripostowała starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak.
Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiada dość lakonicznie.
-Formowanie 10. Świętokrzyskiej Brygady OT (10. ŚBOT) rozpoczęło się w styczniu 2018 r. – czytamy w przesłanej do nas odpowiedzi z Biura Prasowego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Na chwilę obecną brygada liczy ponad 900 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, tj. ochotników; ta wartość wciąż rośnie, gdyż nadal trwa zaciąg do służby na terenie woj. świętokrzyskiego. Obecnie nasi żołnierze na terenie Kielecczyzny pełnią służbę w dwóch batalionach lekkiej piechoty (w Kielcach i Sandomierzu).
Jak czytamy dalej, proces formowania brygady jest etapem wieloletnim, oczywiście planujemy utworzenie następnego batalionu lekkiej piechoty. Na dziś nie jest znany termin powstania kolejnego batalionu.
– Na tę lokalizację otrzymaliśmy wiele propozycji z regionu świętokrzyskiego, jedną z nich jest lokalizacja w Ostrowcu Świętokrzyskim – słyszymy.
Kilka dni później, prosząc o doprecyzowanie informacji pojawiły się kolejne fakty, ale nadal brak jest ostatecznej decyzji.
– Rzeczywiście, nasze zespoły rekonesansowe odwiedzały wiele miejsc rozpatrywanych, jako potencjalne lokalizacje siedzib pododdziałów WOT – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Otrzymywaliśmy i nadal otrzymujemy ze szczebla samorządowego propozycje lokalizacji naszych struktur. Mam tu oczywiście na myśli kontekst szeroki dotyczący całego kraju, a nie tylko Ziemi Świętokrzyskiej.
Ppłk Marek Pietrzak przyznaje, że MON otrzymało propozycję dyslokowania struktur w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Rozpatrujemy tę lokalizację na miejsce dyslokowania 103. batalionu lekkiej piechoty ? taką informację przekazał też dowódca 10. ŚBOT płk Grzegorz Motak – mówi rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Przypomnijmy, że batalion WOT miał być zlokalizowany w budynku przy ulicy Antoniego Hedy ?Szarego?, w którym siedzibę miał Specjalny Ośrodek Szkolno ? Wychowawczy. W batalionie ostrowieckim miała pracować 70-osobowa kadra, która z kolei miała szkolić 800 osób. Na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego w maju 2018 r. radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze darowizny, na rzecz Skarbu Państwa, prawa własności nieruchomości znajdującej się przy ul. A. Hedy ps. ?Szarego?, dawnej ul. Gulińskiego, po byłym Specjalnym Ośrodku Szkolno ?Wychowawczym, z przeznaczeniem na budowę i utrzymywanie obiektów oraz urządzeń niezbędnych na potrzeby obronności państwa. Radni byli przekonani o słuszności utworzenia batalionu WOT, ale chcieli mieć pewność, że przekazane obiekty będą służyć realizacji tego celu. Martwili się także o lukę budżetową spowodowaną nieodpłatnym przekazaniem obiektu. W pierwotnych założeniach nieruchomość miała być zbyta za kwotę 2,3 mln zł, co zostało zapisane w budżecie, a wątpliwości co do realności sprzedaży nieruchomości miała Regionalna Izba Obrachunkowa, opiniując budżet i wskazując, że w wypadku nie uzyskania dochodów z tytułu sprzedaży majątku już w 2017 r., jak również w 2018 r., relacja nie będzie zachowana.
Było jednak wiadomo, że wojsko tworząc bataliony WOT żadnemu samorządowi nie zapłaci za nieruchomości. We wrześniu 2018 r. został podpisany przez Zarząd Powiatu Ostrowieckiego akt notarialny, na mocy którego dokonana została darowizna nieruchomości powiatowej przy ulicy Antoniego Hedy ps. ?Szary?, o łącznej powierzchni ponad 1,6 ha i wartości ok. 2 mln zł, na rzecz Skarbu Państwa. Drogą administracyjną nastąpiło przekazanie nieruchomości w trwały zarząd na rzecz Rejonowego Zarządu Infrastruktury, który w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej zarządza nieruchomością.
Sprawa utworzenia jednego batalionów WOT w naszym mieście odżyła na sesji w czerwcu br. Radni podnosili, że ? wbrew obiecankom i zapewnieniom ? batalion w Ostrowcu nie powstanie. Skoro tak, to pytali, czy powiat zwrócił się już do wojska o zwrot majątku, ze sprzedaży którego ? w obecnej fatalnej sytuacji finansowej powiatu ? można byłoby sfinansować wiele przedsięwzięć.
Wszystkie emocje studził senator Jarosław Rusiecki, który jako szef senackiej komisji Obrony Narodowej zapewnił, że w Ostrowcu będzie stacjonował 103. batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Całe zamieszanie na forum samorządu powiatowego nazwał wielkim nieporozumieniem. Ujawnił, że na początku czerwca br. minister obrony narodowej uszczegółowił decyzje, związane z dyslokacją wojsk obrony terytorialnej i brygad w poszczególnych województwach. W naszym województwie funkcjonuje od stycznia 2018 r. pod dowództwem płk Artura Barańskiego X Świętokrzyska Brygada WOT. Jej proces tworzenia
zakłada trzyletni plan. Obecnie brygada, która na razie nie ma własnej siedziby i lokalizacji, korzysta z obiektów na kieleckiej Bukówce. Siedzibą batalionów będą cztery miejscowości: Kielce, Czyżów w gminie Busko, Sandomierz i Ostrowiec. W naszym mieście będzie stacjonował 103. batalion. Senator ujawnił także, że trwają na ten temat negocjacje z udziałem prezydenta miasta. Zapewnił, że proponowane rozwiązania są dobre dla wszystkich stron, a więc samorządu, dla społeczności lokalnej i dla wojska. Kluczową w tej materii była decyzja Rady Powiatu Ostrowieckiego, która przekazała wojsku obiekty przy ulicy Hedy -Szarego, w których niegdyś stacjonował wspierający budowę nowego zakładu opatowski batalion obrony terytorialnej. Skoro najbardziej realne jest, że ostrowiecki batalion WOT stacjonował będzie w budynku po byłym PG Nr 3, to czy równie realne jest odzyskanie przez powiat nieruchomości przy ulicy A. Hedy?
Okazuje sie, że przekazany obiekt jest przeznaczony na cele wojskowe, ale w umowie przekazania nie jest określony termin utworzenia wspomnianego batalionu. Powiat dopiero, jeśli zapadnie ostateczna decyzja o lokalizacji wojska w innym miejscu, będzie mógł się ubiegać o zwrot nieruchomości wycenionej na 2,6 mln zł. W opinii starosty, popełniono błąd, bo przekazano budynki za darmo i nie wiadomo na ile lat, a to co wojsko tak chętnie wzięło, tak szybko nie odda. Budynki stoją, niszczeją, a w katastrofalnej sytuacji finansowej szpitala przydałyby się pieniądze z ich sprzedaży. My liczymy jednak na to, że skoro siedzibą ostrowieckiego batalionu WOT ma być budynek po byłym gimnazjum, to jednak powiat odzyska nieruchomość przy ulicy Hedy, a może stanie się ona transakcją wiązaną w relacji z gminą Ostrowiec?
Paweł Słowiński
Dariusz Kisiel

Print Friendly, PDF & Email

5 thoughts on “Gimnazjum dla wojska

 • 30 października 2019 at 08:57
  Permalink

  Brawo panie senatorze

  Reply
 • 30 października 2019 at 13:53
  Permalink

  WOT w obecnym wydaniu to atrapa obronności mająca jedynie działanie psychologiczne dla miejscowej społeczności – co innego gdyby w Ostrowcu czy w najbliższych okolicach stacjonował pułk zawodowych żołnierzy WP czy USA

  Reply
 • 30 października 2019 at 17:16
  Permalink

  Naprawde? To wszystko na co stac naszych wlodarzy? W srodku miasta chca umiescic wojsko? A moze by tak w Rynku pod namiotami i tak tam w dzien malo kto chodzi, a w nocy to juz wcale. Na ciasnej ruchliwej ulicy pomiedzy blokowiskami chca umiescic wojsko? na drodze o ograniczonym ruchu pojazdow ciezarowych? Czy to wojsko bedzie tylko z procami, czy oprocz tego beda jeszcze meli jakis sprzet, chocby ciezarowki. Czy podobnie jak w mecu beda je co rano rozgrzeawc do boju? Co za geniusz wpadl na taki pomysl. Czy w okol osuwiska przy Polnej bylo i jest za malo syfu? Potrzba jeszcze zasmradzac stosunki ludzi z wojskiem? Zamknieto szkole w idealnym miejscu dla szkoly, a teraz w pisku chce sie to miejsce oddac byle komu? Tym bardziej ze wojsko to nie bylo kto. To zwykle chalasliwe miejsce, potrzebujace przestrzeni i plynnosci ruchu drogowego. Co to ma byc? Wojsko na sztuke? A jak beda mieli cwiczebny alarm, to cala okolica razem z nimi ma sie podrywac na rowne nogi? Czy moze to beda cichociemni? Czy ten geniusz od zagospodarowania miasta widzial kiedys wojsko? Czy zna jego potrzeby? Watpie. I wspolczuje okolicznym mieszkancom. A moze umiesccie ich w wierzowcach na jedenastym pietrze tak po plutonie, beda jeszcze blizej ludzi i domu. Caly swiat umieszcza wojsko na perymetrze miast, na obrzerzach, lub w czesci magazymowej miast. U nas wszyscy wlodarze chcieli by ozywic rynek i centum zycia w miescie, pomyslami isci bezsensownymi, ktore nawet nie wroza tego ozywienia. Bo naprawde w Rynku potrzebujemy tysiac bankow i fontanne. A tuz obok szkol i sypialni jednostke wojskowa. Zrobcie jeszcze na kirkucie ladowisko dla helikopterow, …no, to przeciez idealne miejsce, na gorce i blisko do rynku…. helikoptery by przynajmniej mial wygodny dolot i odlot. A wojsko odkopalo by sobie ten zasypany tunel pod Polna i mieli by wygodne dojscie do garazy pod osuwiskiem. A te pozostale garaze,? …przeciez tez mozna zbuzyc. Tutaj przeciez za to nikt nie bedzie odpowiedzialny. Tym zasypanym tunelem mieli by wygodnie, bez potrzeby blokowania ruchu na Polnej przechodzic sobie do zaparkowanych poazdow. No coz , dobrze ze nie wpadli na pomysl zrobienia tutaj bazy karetek pogotowia. To by dopiero byly atrakcjie po nocach.

  Reply
 • 30 października 2019 at 21:46
  Permalink

  Taki budynek dla wojska… paranoja, a dzieci ze Specjalnego Osrodka Szkolno Wychowawczego wlasnego budynku nie maja tylko gniezdza sie na 1 pietrze w bursie szkolnej! Wstyd!

  Reply
 • Pingback: Miasto sprzeda gimnazjum – Ostrowiecka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *