Wszystkich Świętych. Czas zadumy i refleksji

Ostatni ciepły, październikowy weekend sprawił, że wiele osób odwiedzało ostrowieckie nekropolie. Mieszkańcy tłumnie przemieszczali się po cmentarnych alejkach, aby uporządkować groby najbliższych.
-Korzystam z ładnej pogody. To ostatni moment, aby umyć pomniki i zmienić kwiaty. Z każdym rokiem grobów przybywa. Dzieci nie mieszkają w Ostrowcu, więc na mnie spada ten obowiązek. Dobrze, że jest takie święto, które skłania do refleksji i oddania pamięci tym, których już nie ma wśród nas. Młodzi na co dzień nie mają czasu na dbanie o mogiły. Ale przed Zaduszkami nawet na wydawałoby się, najbardziej opuszczonych grobach pojawiają się kwiaty i znicze. Jednak ktoś pamięta -mówi pani Wanda.
Ręce pełne pracy przed Dniem Wszystkich Świętych mają również pracownicy Zakładu Usług Pogrzebowych, który zarządza cmentarzem komunalnym. Chcą zdążyć z porządkami.
-Na co dzień, w ramach prac bieżących utrzymujemy porządek na alejach. Jednak w tym okresie z uwagi na opadające liście jest to niezwykle trudne -przyznaje Zbigniew Bień, prezes Zakładu Usług Pogrzebowych w Ostrowcu Świętokrzyskim. -Przypomina to ?syzyfową pracę?. Pracownicy każdego dnia czyszczą aleje i trawniki z leżących liści, a niestety efekt jest krótkotrwały, gdyż wystarczy podmuch wiatru, aby liście znowu zasłały teren. Staramy się jednak, aby związane z tym uciążliwości jak w najmniejszym stopniu dotykały odwiedzających cmentarz.
Jak zapewnia Z. Bień, ostrowiecka nekropolia przygotowana jest do listopadowych świąt. Na cmentarzu pojawią się patrole Straży Miejskiej, które będą czuwały nad bezpieczeństwem. Dodatkowo w newralgicznych miejscach cmentarza będą zamontowane kamery, które będą rejestrować zachowanie osób odwiedzających nekropolię. W Biurze Obsługi Klienta pracownicy będą mieć dyżury. Każdy kto będzie miał problem z odnalezieniem grobu bliskich, będzie mógł liczyć na ich pomoc. Cmentarz zostanie także wyposażony w 10 kontenerów sanitarnych. Zwiększony też zostanie transport śmieci. Będą one wywożone na bieżąco, tak aby nie zalegały i nie psuły wizerunku. Ruch na parkingach przy cmentarzu będą koordynować strażnicy miejscy, aby umożliwić kierowcom bezpieczne pozostawianie auta. Dodatkowo we Wszystkich Świętych będzie można parkować w okolicznych uliczkach. W tym roku również zostanie udostępniony teren gminy przy ul. Granicznej, co pozwoli na wygospodarowanie dodatkowych 70 miejsc postojowych.
-Dokładamy starań, aby mieszkańcy mogli bez zbędnych uciążliwości dotrzeć do grobów swoich bliskich. W każdej sytuacji osoby odwiedzające cmentarz mogą liczyć na pomoc dyżurujących pracowników -potwierdza prezes Z. Bień.
W dniu 1 listopada mieszkańcy korzystający z komunikacji miejskiej w obszarze Ostrowca Świętokrzyskiego będą mogli dotrzeć autobusami na cmentarze bezpłatnie. Decyzją prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego, w tym dniu nie trzeba będzie płacić za przejazd. Jak co roku policjanci ruszają z akcją ?Znicz?. Rozpocznie się ona już 31 października i potrwa do 3 listopada.
-W tym czasie policjanci będą czuwać nad bezpiecznym dotarciem do celu i powrotem. Będą prowadzone kontrole na drogach, pojazdy będą sprawdzane pod względem technicznym. Będzie też kontrolowana trzeźwość kierowców oraz obecność środków psychotropowych. Będzie też sprawdzane bezpieczeństwo dzieci i właściwe przewożenie je w fotelikach -potwierdza Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Policjanci apelują o szczególną rozwagę podczas listopadowych świąt.
-Przede wszystkim nie należy zabierać ze sobą dużych sum pieniędzy i wartościowych przedmiotów, typu biżuteria. Podczas kupowania kwiatów czy zniczy należy też uważać i starać się torebkę czy saszetkę trzymać w zasięgu wzroku. Nie należy również pozostawiać cennych rzeczy typu torebka czy też dokumenty w miejscu widocznym, w samochodzie. To także czas pośpiechu i roztargnienia, stąd należy sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi mieszkania i wyłączyliśmy urządzenia, które stwarzałyby ryzyko zagrożenia awarią czy też pożarem. Zachowajmy spokój i ostrożność -dodaje oficer prasowy Ewelina Wrzesień.
W te dni można spodziewać się zakorkowanych dróg przy cmentarzach i tłumów na ciągach pieszych. Niewykluczone, że na skrzyżowaniach pojawią się policjanci kierujący ruchem. Należy pamiętać, że sygnały policyjne na skrzyżowaniach mają pierwszeństwo, nawet przy sprawnie działającej sygnalizacji świetlnej. Pamiętajmy też o rozwadze, aby uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń. Niech będzie to czas zadumy i refleksji przy grobach tych, którzy odeszli.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Wszystkich Świętych. Czas zadumy i refleksji

  • 31 października 2019 at 13:59
    Permalink

    kolejny już rok gdy na cmentarzu parafialnym w Denkowie ktoś „czyści” groby z ładniejszych,droższych zniczy i wiązanek – z grobowca mojej rodziny ukradziono lampiony i wiązankę sztucznych kwiatów,które położyliśmy tam latem…
    wypada nie zostawiać nic na grobowcu

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *