Od czego zależy cena obowiązkowego OC? Przeczytaj i sprawdź, co możesz zrobić, jeśli nie masz zniżek!

Temat OC od lat wzbudza wiele emocji. Każde towarzystwo inaczej wylicza ryzyko potencjalne stłuczki i wypadku. Są jednak pewne zasady, które warto znać.

Wszyscy kierowcy muszą mieć wykupione OC. W praktyce różnie z tym bywa, a właściciele pojazdów oszczędzają na ubezpieczeniu komunikacyjnym i jeżdżą bez polisy. Jest to niezwykle nierozsądne, ponieważ w takiej sytuacji odpowiadają całym swoim majątkiem za spowodowane szkody. Nie dość, że będą musieli zapłacić za zniszczony pojazd, to odpowiadają również za rekompensatę na zdrowiu psychicznym i fizycznym osób poszkodowanych. Takie sytuacje powodują prawdziwe dramaty, nie tylko osoby, która spowodowała wypadek, ale również najbliższej rodziny. Stracić można dorobek całego życia, a i to może nie wystarczyć na pokrycie renty lub rehabilitacji ofiar. Jak widać taka oszczędność na składce OC to jedynie pozory.

Internet i ubezpieczenie OC

Szczególnie teraz, w dobie internetu, nie jesteśmy zmuszeni do umawiania się z wieloma agentami i porównywania szczegółowo przedstawionych wycen. OC ma taki sam zakres u wszystkich ubezpieczycieli. Każda z firma gwarantuje identyczną opiekę. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu samochodu? Wyłącznie na cenę. Wystarczy włączyć komputer, skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i zobaczyć, jakie oferty proponują firmy sprzedające OC na polskim rynku. Może okazać się, że firma, o której istnieniu dawno już zapomnieliśmy, zaoferuje nam najtańszą składkę. Wyniki zazwyczaj otrzymany w formie tabeli, z każdą z ofert możemy szczegółowo się zapoznać o każdej porze w wybranym przez nas dniu. To wyjątkowa oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy czy rozmowy telefoniczne z agentami. Pamiętajmy, że jako zwykli klienci, tylko i wyłącznie w przypadku zakupu OC przez internet mamy prawo do odstąpienia od umowy. Kiedy taka sytuacja może się okazać przydatna? Gdy w ciągu 30 dni znajdziemy tańszą ofertę. Możemy wtedy wypowiedzieć poprzednią polisę i zakupić nową. Nie mamy takiej możliwości, gdy kupimy polisę stacjonarnie, u agenta czy w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli rozważasz ubezpieczenie samochodu oblicz na mubi.pl ile będzie wynosić składka OC.

Dane kierowcy i pojazdu – jaki informacje są istotne dla wyliczenia składki OC

Skoro wiemy już, gdzie znaleźć najtańsze OC, zastanówmy się: jakie czynniki wpływają na wycenę składek? Oczywiście ubezpieczyciel bierze pod uwagę zarówno parametry pojazdu, jak i informacje o kierowcy pojazdu.

Większość firm ubezpieczeniowych bierze pod uwagę:

* model i markę;

* rok produkcji pojazdu;

* sposób użytkowania samochodu;

* pojemność silnika;

* przebieg.

Dlaczego te dane są tak kluczowe? Ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie dostępnych, statystycznych danych wycenia:

  1. jak często dane pojazdy uczestniczą w stłuczkach,
  2. jak często dochodzi do wypadku pojazdami danej marki przy ich użytkowaniu rzadkim/częstym/codziennym,
  3. jak zrywne i szybkie jest auto, a także czy wiek modelu nie jest zagrożeniem, które ubezpieczyciel musi dodatkowo wziąć pod uwagę.

Ubezpieczyciele pytają również o dane właściciela pojazdu/kierowcy, takie jak:

* wiek;

* data uzyskania prawa jazdy;

* miejsce zamieszkania;

* stan cywilny;

* liczba dzieci;

* wykonywany zawód;

* historia ubezpieczenia.

Te dane również stanowią punkt odniesienia dla wystawców polisy. Jeśli mają do czynienia z osobą w związku małżeńskim, z dziećmi, o spokojnym, najlepiej biurowym, zawodzie, a auto nie jest wykorzystywane do codziennych podróży to nisko oceniają stawkę składki. Jeszcze lepiej, gdy kierowca może pochwalić się wieloletnia bez szkodową jazda za co przysługują dodatkowe zniżki u ubezpieczyciela.

OC bez zniżek

10 % za każdy rok bezszkodowej jazdy. Na tyle zwyczajowo możemy liczyć. Oczywiście nie jest to tak proste i każda z firm ma własny, wewnętrzny system przyznawania upustów. Jeżeli dopiero zaczynamy ubezpieczać swój pojazd nie mamy zniżek, podobnie jest w sytuacji, gdy stracimy zniżki w efekcie wypadku.

Jeżeli mamy już wypracowany przez lata upust – ubezpieczamy się od utraty zniżek. Podniesie to składkę OC, ale i tak bardzo często jest opłacalne. Warto również rozważyć zakup ubezpieczenie w pakietach np. OC+AC, OC+Assistance. Ubezpieczyciele chętnie promują takie zakupy dodatkowymi zniżkami, a kwota za samo OC byłaby niewiele niższa. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują często ubezpieczenia w krótkich, promocyjnych seriach, o wiele tańszych od standardowych cen. Naturalnie nikt nie przegląda codziennie ofert wszystkich ubezpieczycieli, ale warto korzystając z porównywarki OC monitorować rynek. Kolejnym sposobem na niższe Oc bez zniżek jest dopisanie współwłaściciela do ubezpieczanego pojazdu. Jeśli członek rodziny ma wysokie zniżki warto rozważyć taką możliwość.

Skoro wszystkie firmy mają taki sam zakres ochrony i biorą pod uwagę powyższe czynniki to skąd różnica w cenach? Wynika to z tego, że każdy z zakładów indywidualnie nadaje inną wagę różnym elementom, o które pyta osobę ubezpieczającą samochód. Jeśli chcesz wiedzieć więcej i poznać przykładowe ceny ubezpieczeń bez zniżek przeczytaj artykuł na https://mubi.pl/poradniki/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek-za-bezszkodowa-jazde/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *