Objawy przeziębienia – domowe sposoby na uciążliwe dolegliwości

Zwykłe przeziębienie potrafi dać w kość. Ogólne osłabienie, wodnisty katar, kaszel, ból gardła, gorączka i dreszcze to najczęstsze dolegliwości towarzyszące infekcji wirusowej. Trzeba wiedzieć, że objawy przeziębienia są właśnie wywołane przez tego typu drobnoustroje – najczęściej rhino- i adenowirusy – na które nie ma skutecznego leku przyczynowego. Choremu pozostaje więc czekać i posiłkować się domowymi sposobami.

Gorączka – jeden z objawów przeziębienia świadczący o walce układu immunologicznego

Podniesiona temperatura ciała, której niekiedy towarzyszą dreszcze, to jeden z objawów przeziębienia świadczący o tym, że układ immunologiczny podejmuje walkę z patogenem. Typowy dla infekcji wirusowych stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka (ta powyżej 38°C pojawia się raczej przy zakażeniach bakteryjnych) występuje tuż po inkubacji choroby, w fazie naczyniowej, która trwa jakieś 4 dni od momentu zakażenia. Podwyższenie ciepłoty organizmu jest stanem fizjologicznym umożliwiającym uruchomienie mechanizmów obronnych – wytwarzania przeciwciał, stymulacji proliferacji leukocytów, ograniczenie rozprowadzania żelaza (które warunkuje wzrost patogenów). To właśnie z tego powodu nie ma zgody co do tego, czy stan eutermii na pewno należy zwalczać. Wiadomo z całą pewnością, że wysoka gorączka utrzymująca się przez dłuższy czas grozi uszkodzeniem białek w komórkach nerwowych i stanowi zagrożenia życia. Wiadomo też, że gorączka dla dzieci może nieść szkody dla organizmu. Gorączka, mimo że jest sposobem poradzenia sobie z chorobą, męczy i osłabia, dlatego uznaje się, że temperaturę ciała należy obniżać, ale wówczas, gdy przekroczy 38°C. I choć taki stan pojawia się rzadko przy chorobach wirusowych, nie jest wykluczony.

Domowe sposoby na radzenie sobie z gorączką to:

* zimny kompres,

* kąpiel w wodzie o temperaturze o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała,

* herbata z sokiem z malin (herbata ochładza organizm, maliny działają przeciwgorączkowo),

* napar z czarnego bzu lub kwiatu lipy.

Ból gardła – jeden z najdotkliwszych objawów przeziębienia

Błona śluzowa gardła i migdałków podniebiennych stanowi ważny element układu immunologicznego. Ponieważ znajduje się w anatomicznej przestrzeni łączącej przewód oddechowy z pokarmowym, stale musi oddziaływać na wiele szkodliwych czynników i to zarówno tych zewnątrz-, jak i wewnątrzpochodnych. Właśnie dlatego tak często staje się miejscem ataku różnego rodzaju wirusów, dla których środowisko nosogardzieli jest doskonałym miejscem do bytowania. Ból gardła, czyli stan zapalny toczący się w obrębie śluzówki, jest sygnałem wysyłanym przez system odpornościowy. Ponadto zapalenie i obrzęk to, podobnie jak gorączka, sposób radzenia sobie z napastnikiem, dzięki niemu patogen zostaje usunięty, a funkcje naprawcze włączone.

Domowe sposoby na gardłowe objawy przeziębienia:

* płukanki ziołowe z rumianku, tymianku lub szałwii,

* płukanki z roztworu soli kuchennej lub sody oczyszczonej,

* herbata z miodem,

* kubek ciepłego mleka z rozdrobnionym ząbkiem czosnku,

* inhalacje z soli fizjologicznej (pozwalającej nawilżyć podrażnioną śluzówkę).

Kaszel suchy czy mokry – objaw przeziębienia trudny do rozpoznania

Chociaż na ogół rozpoznanie rodzaju kaszlu nie wydaje się trudne – mokry to ten prowadzący do odkrztuszania wydzieliny – w praktyce jednak łatwo o pomyłkę. Zdarza się, że kaszel ulega zmianie albo ma postać mieszaną. Ponadto warto wiedzieć, że poza mokrym i suchym występuje także kaszel szczekający, spastyczny, krtaniowy, alergiczny. Każdy z nich jest sygnałem o tym, co dzieje się w organizmie. Odruch kaszlowy, przy którym wydobywa się wysoki dźwięk, przypominający szczekanie, świszczenie, może świadczyć nie tylko o zapaleniach wirusowych, jak zapalenie krtani czy tchawicy, lecz także chorobach zakaźnych wieku dziecięcego. Dlatego że kaszel może niekoniecznie być objawem przeziębienia, ale infekcji o innej etiologii, lepiej od razu udać się z nim do lekarza.

Domowe sposoby na kaszel:

* syrop z cebuli lub buraka,

* herbatka ziołowa z kopru włoskiego (działanie wykrztuśne),

* napar z prawoślazu lekarskiego (działanie przeciwkaszlowe),

* inhalacje parowe z rumianku lub majeranku,

* inhalacje z soli fizjologicznej lub hipertonicznej,

* maści rozgrzewające z olejkiem eukaliptusa,

* oklepywanie pleców.

Katar, nieżyt nosa – uporczywy objaw przeziębienia

Katar jest jednym z najczęstszych objawów przeziębienia. Dzieje się tak, ponieważ w większości wywołują go rhinowirusy, te same, które odpowiadają za inne dolegliwości choroby przeziębieniowej. Patogeneza nieżytu nosa jest bardzo podobna do patogenezy bólu gardła. Wodnisty, lejący się katar pojawia się na skutek przeniknięcia patogenu do śluzówki i pojawienia się zapalenia.

Domowe sposoby na katar:

* nawilżanie błony śluzowej roztworem soli fizjologicznej lub morskiej,

* inhalacje z roztworu soli fizjologicznej lub hipertonicznej,

* inhalacje parowe z rumianku lub majeranku,

* zwiększenie spożywania ciepłych płynów – herbaty z sokiem malinowym,

* smarowanie klatki piersiowej rozgrzewającym i ułatwiającym oddychanie spirytusem kamforowym lub maścią eukaliptusową,

* aromaterapia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *