Wytyczenie budynku

Właściwe wytyczenie budynku pozwala uniknąć wielu poważnych błędów budowlanych. Np. usytuowanie domu zbyt blisko granicy działki, czy nierówne boki domu. Niwelowanie tego rodzajów błędów jest często dość czasochłonne i kosztowne. Kiedy więc, jak i w jakiej cenie przeprowadzić wytyczenie budynku na działce?

Właściwe wytyczenie budynku pozwala uniknąć wielu poważnych błędów budowlanych. Np. usytuowanie domu zbyt blisko granicy działki, czy nierówne boki domu. Niwelowanie tego rodzajów błędów jest często dość czasochłonne i kosztowne. Kiedy więc, jak i w jakiej cenie przeprowadzić wytyczenie budynku na działce?

Wytyczenie budynku

Wytyczenie budynku jest obowiązkowe, jeśli wcześniej na budowę obiektu konieczna była zgoda z urzędu. To jednak nie oznacza, że nawet jeśli nie mamy takiego obowiązku, nie warto tego przeprowadzić. Geodezyjne wytyczenie budynku to nic innego, jak usytuowanie go na działce budowlanej, zgodnie z projektem budowlanym. Ważne jest więc tutaj:

* zachowanie właściwych odległości względem działek sąsiadujących,

* spełnienie warunków zagospodarowania przestrzennego,

* zachowanie wewnętrznych wymiarów budynków, określonych wcześniej na projekcie budowlanym.

Jest to więc wymóg formalny, również w przypadku domów jednorodzinnych, które stoją w wolnej zabudowie, ale zajmują w całości działkę, na której zostały zaprojektowane.

Warto pamiętać, że za wytyczenie budynku cena nie jest tak wysoka, jak późniejsze koszty, jeśli np. ława środkowa zostanie wykonana w lustrzanym odbiciu, albo wylane fundamentu będą znajdować się zbyt blisko granicy działki.

Jak przeprowadzić wytyczenie budynku na działce?

To gdzie mają zostać wylane fundamenty, czy wykopana piwnica wiadomo nie tylko z projektu budowlanego, ale przede wszystkim z przeprowadzonych wcześniej na działce prac geodezyjnych. Wytyczenie budynku przez geodetę opiera się na ustaleniu punktów, zwłaszcza tak zwanych raperów, czyli stałych dwóch punktów, do których nawet w późniejszym czasie można się domierzyć.

Do najpopularniejszych metod wyznaczania obiektów, jakimi posługują się pracownicy firmy Geo – Osnowa należą:

  1. metoda ław drutowych – czyli linek lub drutów bardzo dokładnie rozciągniętych między deskami, przybitymi do wbitych w grunt palików. To idealna metoda, dzięki której łatwo, ale bardzo precyzyjnie można wyznaczyć osie budynków. Pracownicy Geo – Osnowa posiadają odpowiednie doświadczenie, dlatego umieszczając ławy, zwracają uwagę, by podczas późniejszych wykopów, pracy koparki czy składowania prac, nie zostałyby uszkodzone.
  2. metoda wbijania kołków – również skuteczna i dużo tańsza niż metoda ław drutowych.

Można jeszcze wytyczać obiekt za pomocą sypania wapnem czy kopania rowków, te jednak, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych nie są trwałe.

Wytyczenie budynku – ile kosztuje?

Od wyboru metody zależy również oczywiście cena wytyczania budynku. Trzeba jeszcze pamiętać że znaczenie ma ułożenie działki, ponieważ, stawki uzależnione są między innymi od ilości osadzonych kołków czy osi. Za wytyczenie budynków cena więc przede wszystkim obejmuje:

* osadzenie raperów roboczych (85 złotych za punkt),

* ilość osi ( za pierwsze cztery – 85 złotych za oś).

Przy bardziej skomplikowanym układzie obiektu osi musi być znacznie więcej, co najmniej 6 – 10 w każdym z narożników budynku. Dlatego pracę, związaną z wytyczaniem budynku, geodeta może wycenić, dopiero po zapoznaniu się z wszystkimi szczegółami:

  1. położenie działki,
  2. ułożenie obiektu,
  3. wybór metody wytyczania budynku.

Jeśli chcą więc Państwo wiedzieć ile kosztuje wytyczenie budynku, to zapraszamy do naszego biura. Już podczas konsultacji telefonicznych będziemy w stanie określić zarówno czas i jak koszt wykonania takiej usługi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *