Włodek Pawlik w Chicago

Wielu młodych mieszkańców naszego miasta rozjechało się po świecie. Mieszkają w Ameryce, Australii, na Wyspach Brytyjskich. Choć od kraju dzielą ich tysiące kilometrów, to nadal łączą ich z Ostrowcem Świętokrzyskim silne więzi.
– W Chicago mieszkamy od 25 lat. Miejscowa Polonia silnie związana jest z Ojczyzną – pisze Piotr Pazderski z Lake Zurich w stanie Illinois. – Gdy Sejm RP ogłosił 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin, Para Prezydencka 5 maja br. zorganizowała obchody maratonem muzycznym przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Wydarzenie to transmitowały stacje telewizyjne i radiowe, informując o tym także Polaków w Stanach Zjednoczonych i na świecie.
Przez cały rok muzyka Moniuszki towarzyszyła im w ośrodkach polonijnych. Koncerty odbywały się m.in. w Brukseli, Paryżu, Wiedniu, Madrycie. Do tej artystycznej uczty dołączyło także polskie Chicago. Na koncertowej scenie w „Copernicus Center”, 26 października br., stanęli artyści prezentujący różne gatunki muzyki i gwiazdy światowego formatu, a wśród nich polski artysta Włodek Pawlik, nagrodzony Grammy Award. Towarzyszyła im orkiestra „Paderewski Symphony Orchestra”, a w wypełnionej po brzegi publicznością auli, rozbrzmiewały znakomite rozrywkowo -jazzowe utwory i ulubione moniuszkowskie tematy.
-Choć muzyka sprzed 150 lat zderzała się z nowoczesnością XXI wieku, stanowiła dla nas wyjątkową inspirację i przenosiła wszystkich z Chicago w ojczyste klimaty nad Wisłę. Byliśmy dumni – podkreśla pan Piotr, bo głównym bohaterem i artystą koncertu był znany w świecie muzyk i kompozytor, Włodek Pawlik z Ostrowca Świętokrzyskiego.
-Pomyślałem, że byłoby grzechem, gdybym nie pogratulował naszemu artyście wspaniałego występu w imieniu mojej rodziny i przyjaciół – wspomina dalej Piotr Pazderski. –Przywitał mnie obok sceny i przedstawił swoją żonę. Ucieszył się, kiedy dowiedział się, że pochodzę z Ostrowca. Okazało się, że chodziliśmy do tej samej Szkoły Podstawowej Nr 13, biegaliśmy koło bloków na os. Kuźnia i po tym samym boisku przy lesie. Kiedy zapytałem Włodka Pawlika o ostrowieckie wspomnienia, które ceni sobie najbardziej, odpowiedział krótko: Wszystkie są ważne: rodzice, moje miasto, szkoła i przyjaciele. Wszyscy pozostają w mojej pamięci. Życzenia i mocny uścisk dłoni zakończyły nasze wyjątkowe spotkanie.
Czytelnicy interesujący się sportem, powinni pamiętać Piotra Pazderskiego, bowiem był on zawodnikiem MKS Ostrowia, najwyżej skaczącym wzwyż reprezentantem naszego miasta. Jego rekord życiowy to ponad 2 metry. Później ukończył AWF w Krakowie i tuż po studiach wyjechał do USA. Tam poznał żonę, rodowitą krakowiankę, która uczy w szkole im. F. Chopina w Chicago. Starsza córka ukończyła Uniwersytet w Chicago, a młodsza Alicja rozpoczęła studia.
-W Chicago mieszka liczna Polonia, zintegrowana i dumna ze swoich polskich korzeni. Jesteśmy pod wrażeniem wyjazdów do Polski, a przede wszystkim tego jak zmienia się i pięknieje nasz kraj – podkreśla pan Piotr. -Po koncercie w „Copernicus Center” zdaliśmy sobie sprawę, że polska muzyka nie tylko łączy pokolenia i narody, ale wnosiła i nadal wnosi wkład w kulturę światową. Niedawno polonijne media zapowiedziały jeszcze w tym roku w Nowym Jorku koncert muzyki naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *