Co czytać kiedy dziecko śpi

Czytanie książek zanim na dobre wpadliśmy w sidła Internetu było naturalne. Nie było domu, w którym na półkach nie było przynajmniej kilka czy kilkanaście publikacji. Niektórzy posiadali wręcz pokaźnych rozmiarów biblioteczki zajmujące niejednokrotnie całe ściany mieszkań. Książki nie stały na półkach tylko po to, aby ich właściciel chciał się jedynie nimi pochwalić. Były czytane w domu, w autobusie, pociągu, tramwaju, na ławeczce w parku czy na korytarzach szkół i uczelni. Biblioteki i czytelnie były oblegane. Czytelnicy wymieniali się książkami. Wiele rozmów toczyło się po jaki tytuł czy jakiego autora warto sięgnąć.

 Nadal kochamy czytanie

 Na szczęście nadal jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie swojego życia bez wertowania papierowych kart lektur, biografii i znanych dzieł . Prawdziwi mole książkowi pochłaniają kilkaset stron publikacji w weekend. Do książki mimo nawału czasu zaglądają także w tygodniu. Czytanie na szczęście dzięki rozpowszechnianiu między innymi informacji w mediach społecznościowych staje się modne. Dobra książka rozwija nas nie tylko intelektualnie, kulturowo, ale także pochłonięci jej treścią odpoczywamy i relaksujemy się. Pozwala zapomnieć choć na chwilę o naszych troskach, zmartwieniach oraz problemach dnia codziennego. Często zabiera nas w świat lepszy, niemal doskonały.

Kobiety szukają w opowieściach swojej niespełnionej miłości. Czytając romanse, marzą o prawdziwym mężczyźnie, który będzie wspaniałym towarzyszem. Opiekuńczym, wspaniałym kochankiem, który tak jak bohater ich ulubionych publikacji, będzie je obsypywał kwiatami. Prócz romansów modne stały się także wszelakiego rodzaju poradniki. Sięgamy po poradnik dotyczący nie tylko życia codziennego, ale także życia w rodzinie, społeczeństwie czy w pracy. Lubimy zaglądać do poradników o tym jak zbudować dobre relacje z partnerem. Jak radzić sobie z przytłaczającym nas stresem czy problemami natury osobistej czy finansowej.

Czytamy książki, które doczekały się filmów, nakręconych na ich podstawie. I tutaj żelazna rada. Najpierw przeczytaj książkę, dopiero zobacz film, nigdy na odwrót. Kolejna zaleta papierowego dzieła to wspaniale oddany każdy szczegół. Co z pewnością, jakby się starał reżyser danego filmu, nie zostanie w nim tak oddane jak w książce na podstawie jakiej powstał.

Chętnie sięgamy po kryminały

 Duża grupa moli książkowych sięga po kryminały. Każdy, kto lubi dreszczyk emocji i rozwiązywanie kryminalnych zagadek krok po kroku nie wyobraża sobie nie spędzenia wieczoru przy dobrym kryminale, który wciąga, fascynuje i zachwyca. Często czytelnik wraz ze swoim bohaterem próbuje w trakcie czytania szukać rozwiązania kryminalnej zagadki. Dobry kryminał budzi w czytelniku napięcie, którego fascynaci tego typu gatunków uwielbiają.

Ebook, audiobook czy papier

Jeszcze niedawno zachłysnęliśmy się ebookami czy audiobookami. Czy się przyjęły? Chyba nie w takim stopniu jak się wszyscy spodziewali. Nadal ten kto lubi czytać zawsze sięgnie po papierową książkę. Po pierwsze przyzwyczailiśmy się do szelestu i zapachu papierowych kartek. Po drugie papierowa książka nie potrzebuje telefonu, komputera i innych elektronicznych nośników. I co najważniejsze nie potrzebuje ładowarki. A jak wiadomo telefon czy laptop, z którego dużo korzystamy nie będą działały długo. Są jednak zwolennicy ebooków czy audiobooków. W jednym telefonie czy laptopie można mieć kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt książek. Dostęp do nowości i największych światowych bestselerów.

Czytajmy dzieciom

Warto przypomnieć i na każdym kroku podkreślać, że niezwykle istotne jest czytanie dzieciom od pierwszych dni życia. Wzbogaca ich wyobraźnie i słownictwo. W pierwszych dwóch latach stymuluje rozwój dziecka. W wieku około 2-5 lat wspaniale wpływa na rozwój mowy. Pozwala poznać wiele słów wraz z ich znaczeniem. W wieku 5-8 lat pozwala na szybsze opanowanie czytania już przez samo dziecko. Dzieci, którym rodzice czytają stają się bardziej elokwentne, mają nie tylko większy zasób słownictwa, ale łatwiej przyswajają wiedzę. Rozwijają swoją wyobraźnie, stają się bardziej twórcze i ciekawe świata. Czerpią wzorce ze swoich ulubionych książkowych bohaterów. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich książek dla wieku dziecka. Lektur, które będą uczyć, bawić, rozwijać wyobraźnię, a przeczytane przygody bohaterów fascynować.

Na rynku książkowym jest mnóstwo znanych i poczytnych autorów, po których publikacje warto sięgnąć. Warto także skorzystać z podpowiedzi znajomych czy koleżanek i kolegów. Dobra książka w gronie czytelników z pewnością zbierze dobre recenzje u wielu osób.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *