Obwodnica Opatowa – znamy jej przebieg

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wskazał wariant przebiegu drogi 15-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu drogi krajowej nr 9 i drogi ekspresowej S74. Jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Małgorzata Pawelec Buras z GDDKiA Oddział w Kielcach podaje, że Inwestycja polegać będzie na budowie w przeważającej części po nowym śladzie odcinka drogi krajowej nr 9 o długości około 5,2 km i odcinka drogi ekspresowej S74 o długości około 9,7 km. Obwodnica biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa, a jej uzupełnieniem będzie projektowany odrębnie 3-kilometrowy łącznik w ciągu drogi krajowej nr 74 poprowadzony na północ od miasta.

 W ramach obwodnicy Opatowa planowane są dwa węzły drogowe – węzeł Opatów na skrzyżowaniu istniejącej drogi nr 9 z przyszłym przebiegiem trasy i planowanym tzw. łącznikiem północnym do drogi nr 74 oraz węzeł Marcinkowice na skrzyżowaniu planowanej drogi S74 z projektowaną drogą nr 9 zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką 757 do Staszowa. Początek nowego przebiegu drogi krajowej nr 9  w ramach obwodnicy znajduje się na wysokości Zochcina, a koniec w Marcinkowicach. Odcinek S74 w ramach obwodnicy Opatowa zaczyna się w Jacentowie, a kończy w miejscowości Okalina Kolonia. Nowa droga przebiegać będzie przez gminy Opatów Lipnik i Sadowie.

Dla obwodnicy Opatowa opracowane zostały Studium Techniczno -Ekonomiczno -Środowiskowe oraz raport oddziaływania inwestycji na środowisko, w ramach którego zanalizowane zostały trzy warianty przebiegu drogi z podwariantem opracowanym na etapie konsultacji społecznych. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wskazał w wydanej decyzji na wariant 1A BiS 2, dla którego opracowana zostanie koncepcja programowa. Koniec opracowania planowany jest w przyszłym roku.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Obwodnica Opatowa – znamy jej przebieg

 • 29 listopada 2019 at 23:12
  Permalink

  Do opatowa ekspresówka a do Ostrowca droga leśna

  Reply
  • 2 grudnia 2019 at 12:52
   Permalink

   z ostrowca do opatowa jest 20min autem – to blisko, nawet bardzo. DK9 nigdy nie bedzie expresowka, ale wystarczy S74 w poblizu + obwodnia I bedzie nawet lepiej!

   Reply
 • 1 grudnia 2019 at 12:04
  Permalink

  I Ostrowiec robi się coraz bardziej zaściankowe.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *