Po „Wólczance” na Żabiej zostanie tylko… neon

Trwa proces wyburzania budynków dawnej „Wólczanki” zlokalizowanej w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Żabiej. Ostatnie budowle znikną z powierzchni w przyszłym roku. Obecny właściciel, wbrew spekulacjom nie ma nabywcy na teren po wyburzeniu. Wszystko wskazuje na to, że jedyną pamiątką po tym miejscu będzie jedynie neon, który uratowało Stowarzyszenie Kulturotwórcze „Nie z Tej Bajki”.

– VRG S.A. (poprzednio Vistula Group S.A.)  stała się właścicielem nieruchomości przemysłowej w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Żabiej jako następca prawny byłej spółki Wólczanka S.A. w Łodzi- przypomina nam Erwin Bakalarz z Biura Zarządu VRG S.A. W związku z dokonaną przez VRG S.A. zmianą modelu biznesowego w obszarze magazynowania towarów odzieżowych, polegającą na przeniesieniu większości procesów logistycznych do operatora zewnętrznego, nieruchomość przy ul. Żabiej przeznaczona została na sprzedaż.

Jak słyszymy decyzja o wyburzeniu budynków wchodzących w skład tej nieruchomości podjęta została wobec braku ofert jej nabycia w dotychczasowym stanie, które spełniałyby warunki VRG S.A., w związku z koniecznością ograniczenia kosztów związanych z finansowaniem majątku trwałego, a także ze względu na zły stan techniczny obiektów, które wymagały kapitalnego remontu i w niekorzystnych okolicznościach mogły nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Prace wyburzeniowe  rozpoczęto w listopadzie 2018 roku. Wyburzony został wówczas jeden z budynków garażowych przylegający do ulicy Zagłoby. Kolejne cztery budynki zostały zlikwidowane już w 2019 roku. Były to następujące obiekty: kompleks budynków produkcyjno – magazynowych przylegających  do ulicy Żabiej (od strony bazy PKS-u),  budynek administracyjny,  kolejny budynek  magazynowo – garażowy od strony ulicy Zagłoby, budynek portierni.

– Kontynuacja rozbiórki pozostałych budynków planowana jest już na rok 2020- wyjaśnia nam Erwin Bakalarz z Biura Zarządu VRG S.A.  Po zakończeniu tych prac VRG S.A. nie planuje na owym terenie żadnych własnych inwestycji, a nieruchomość ta nadal będzie oferowana do sprzedaży.

Tym samym wypowiedź ucina spekulacje o rzekomej już dokonanej sprzedaży terenu sieci handlowej, czy też deweloperowi.

 Tymczasem członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Nie z Tej Bajki” za zgodą właścicieli budynku, zdemontowali charakterystyczny neon z budynku.

– To ostatni neon, który stał jeszcze w przestrzeni publicznej, choć od lat już nie działał. Nie jest to może dzieło sztuki, ale dzieło designu i przykład liternictwa z lat siedemdziesiątych. Niebieskie rurki, którymi wyłożone były litery, kiedyś pięknie świeciły, dając niesamowity kolor – mówi Wojtek Mazan, członek stowarzyszenia.

Członkowie stowarzyszenia maja już kilka pomysłów, jak znów przywrócić do świetności ów charakterystyczny neon.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *