Tzw. koperty parkingowe ? najczęściej niedostępne. Na targowisku znaleziono rozwiązanie

-Od kilku lat, w związku z niepełnosprawnością, posiadam uprawnienia do posiadania karty parkingowej ?mówi czytelnik. Mogę parkować swój pojazd na specjalnie wyznaczonych miejscach. Niestety, nie zawsze są one dostępne. Ostatnio nie mogłem zaparkować swojego auta na targowisku miejskim. Cztery miejsca, oznaczone tzw. kopertą, były zajęte. Próbowałem zatrzymać się przy chodniku, od strony ul. Słowackiego, obok miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych, ale tam stało kilka samochodów z towarem i przemieszczało się wielu kupujących. W tym dniu nie znalazłem miejsca dla swojego pojazdu i wróciłem do domu bez zakupów. Myślę, że z podobnymi problemami borykają się na co dzień i inni niepełnosprawni. Chciałbym w związku z tym zapytać, czy istnieją szanse na zwiększenie na miejskim targowisku miejsc parkingowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych?
Ze sprawą poruszoną przez naszego czytelnika zapoznaliśmy Mariusza Kosiarza, dyrektora Targowisk Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim.


-Mogę zapewnić zainteresowanego – usłyszeliśmy w odpowiedzi – iż każdy uprawniony do korzystania ze specjalnego miejsca parkingowego, ma je u nas zagwarantowane. Zbyt mała liczba wyznaczonych miejsc z tzw. kopertą (łącznie 4) nie ma tu znaczenia. Wystarczy zgłosić się do któregokolwiek inkasenta i on znajdzie miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, nie pobierając opłaty. Takie liberalne podejście do osób, które mają jeszcze dodatkowo problemy zdrowotne, u nas w pełni się dotąd sprawdziło. Chciałoby się, aby podobne rozwiązanie wprowadzono również na innych płatnych parkingach, obsługiwanych przez inkasentów.
Przy okazji warto przypomnieć, iż podstawą do korzystania ze specjalnych miejsc parkingowych jest posiadanie określonego stopnia niepełnosprawności. Uprawnienie to udokumentowane za pomocą karty parkingowej, wydawanej kierowcy przez starostę. Taka karta jest dokumentem o zasięgu międzynarodowym, obowiązującym we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Poza osobami niepełnosprawnymi ze specjalnej kary parkingowej mogą też korzystać kierowcy pełnosprawni. Chodzi tu o kierujących pojazdem przewożącym osobę o obniżonej sprawności ruchowej, a także pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, pozostających pod opieką tych placówek. O ile tym firmom wydawane są karty parkingowe, o tyle inne osoby, np. krewny przewożący osobę niepełnosprawną, muszą już posiadać kartę wydawaną tej osobie.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Tzw. koperty parkingowe ? najczęściej niedostępne. Na targowisku znaleziono rozwiązanie

  • 11 grudnia 2019 at 08:18
    Permalink

    Czy te miejsca wokół targowiska dla osób niepełnosprawnych są bezpłatne. Gdyż ostatnio musiałem zapłacić za postój w miejscu dla niepełnosprawnych.

Comments are closed.