Wypowiedzenie umowy OC – kiedy i w jaki sposób?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, która pozostaje ważna przez 12 miesięcy. Są jednak wyjątki, w ramach których ubezpieczający może dokonać wypowiedzenia umowy. Sprawdź, kiedy i w jakiej formie należy to zrobić.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa ubezpieczenia OC trwa 12 miesięcy. Nie można zrezygnować z polisy – poza pewnymi wyjątkami.

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Do wypowiedzenia umowy OC może dojść tylko w kilku przypadkach. Są to sytuacje dokładnie opisane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

  • Chęć ubezpieczenia auta w innym towarzystwie ubezpieczeniowym

Polisa raz wykupiona w danej firmie ubezpieczeniowej wcale nie musi być kontynuowana w kolejnych latach. Właściciel pojazdu może wypowiedzieć ją we właściwym momencie – na kilka dni przed wygaśnięciem umowy.

  • Rezygnacja z polisy przedłużonej automatycznie

Aby uniknąć przerwania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel ma prawo automatycznie przedłużyć polisę – w momencie, gdy wygaśnie poprzednia umowa i ubezpieczający nie wykupi kolejnego ubezpieczenia.

Jeżeli dojdzie do zdublowania polis, tj. kierowca nie wypowie dotychczasowej umowy i jednocześnie podpisze umowę z innym ubezpieczycielem, może wypowiedzieć umowę automatycznie przedłużoną. Wypowiedzenie można wówczas złożyć w dowolnym momencie.

  • Rezygnacja z polisy wykupionej na odległość

Jak wynika z informacji zawartych w artykule http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-kiedy-i-w-jaki-sposob/, ubezpieczający może wypowiedzieć umowę podpisaną na odległość, np. przez internet. Jest to możliwe jednak wyłącznie wtedy, gdy nie minęło 30 dni od momentu podpisania umowy.

  • Rezygnacja z polisy przechodzącej na nabywcę używanego samochodu

Często zdarza się, że sprzedawany samochód ma ważną polisę OC. Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie może przejść na nowego właściciela – pod warunkiem, że towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki.

Ubezpieczający wcale jednak nie musi korzystać z ważnej polisy – może wykupić nowe ubezpieczenie we własnym zakresie. W takiej sytuacji koniecznością jest wypowiedzenie dotychczasowego OC. W tym przypadku nie ma z góry określonego momentu, w którym należy tego dokonać.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy OC?

Ubezpieczyciele jasno określają, jak powinno wyglądać prawidłowe wypowiedzenie umowy OC. Przede wszystkim należy pamiętać, że wniosek musi mieć formę pisemną. W dokumencie trzeba zawrzeć kilka najważniejszych informacji, takich jak np. dane ubezpieczającego, numer aktualnej polisy, dane pojazdu, powód złożenia wypowiedzenia.

Warto pamiętać, aby wypowiedzenie złożyć w odpowiednim terminie – zgodnie z wymogami. Opóźnienie będzie skutkować koniecznością kontynuowania umowy przez kolejne miesiące.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *