Fajerwerki na imprezach

Niemalże tradycją stało się, że na imprezach pojawiają się pokazy sztucznych ogni. Większość uczestników imprez z podziwem patrzy na rozświetlone barwami niebo. Jednak nie wszyscy ten zachwyt podzielają.
-Na naszej wiosce podczas jednej z imprez dla mieszkańców był pokaz fajerwerków. Nikt nie zastanawia się nad tym, jak na to reagują zwierzęta, szczególnie psy. W sylwestra wystrzały są normalnością i właściciele mogą w jakiś sposób przygotować je do tego. Tymczasem podczas mniejszych imprez nie wszyscy wiedzą o takich pokazach. Moje psy reagują na to fatalnie. Są w szoku i nie mogę sobie z nimi poradzić. Gdyby mieszkańcy wcześniej byli informowani o takim pokazie, udałoby się zminimalizować skutki dla zwierząt. Tymczasem dziś prawo zezwala na wszystko -mówi jedna z mieszkanek.
-Kiedyś fajerwerki wykorzystywano jedynie na Nowy Rok, co nikogo nie dziwi. Jednak dziś niemalże każda impreza to pokaz sztucznych ogni. Jestem człowiekiem starszym, nie imprezuję i chcę spokojnie wieczorem obejrzeć telewizję, a nie wysłuchiwać huku petard. Pomijam już fakt, że w naszej miejscowości nawet w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej był festyn z fajerwerkami. Nikt nie zwraca uwagi ani na ludzi, ani też na zwierzęta, które po kilkunastominutowym huku zwyczajnie szaleją, bo nie wiedzą co się dzieje. Każdy kiedyś był młody i lubił się zabawić, ale nie tak, żeby uprzykrzać życie sąsiadom.
Chyba jakieś przepisy powinny to regulować -mówi kolejny czytelnik. Skontaktowałam się z Państwową Powiatowa Strażą Pożarną, która wydaje opinię dotyczącą bezpieczeństwa podczas pokazów fajerwerków, jednak tylko na imprezach masowych. Małe imprezy, takie jak festyny osiedlowe czy też wiejskie zabawy integracyjne, takiego nadzoru nie wymagają.
Co więcej, tak naprawdę każdy na swojej posesji może urządzić sobie pokaz sztucznych ogni, gdyż prawo tego nie zabrania. Skontaktowałam się z właścicielem jednej z firm, która organizuje profesjonalne pokazy fajerwerków w naszym regionie.
-Do urządzenia pokazów fajerwerków potrzebna jest zgoda właściciela terenu. Zarówno podczas imprez masowych, tu dodatkowo potrzebna jest opinia Straży Pożarnej. Jednak przy mniejszych pokazach taka opinia nie jest wymagana. Organizujemy zarówno duże pokazy, jak i na mniejszych imprezach, czy też okolicznościowych, prywatnych spotkaniach rodzinnych. Jednak w tych przypadkach używane są petardy mniejszego kalibru. Wszystko od tego zależy ? jaki kaliber ma petarda. Jednak żadne przepisy nie zabraniają urządzania pokazów sztucznych ogni. Trudno jednak wyobrazić sobie, abyśmy informowali wszystkich mieszkańców osiedla czy wioski o planowanym pokazie. Podczas festynów czy pikników taka informacja najczęściej znajduje się na plakatach zapowiadających imprezę, stąd mieszkańcy wiedzą o pokazie. Natomiast w innych przypadkach jest to trudne. Jednak do przeprowadzania pokazów nie potrzebna jest zgoda sąsiadów -wyjaśnia właściciel firmy.
Coraz częściej staje się modne zamienianie pokazów fajerwerków na pokazy laserowe. Choć to już inna atrakcja, z innym klimatem i już nie ten ?hukowy? dreszczyk emocji, który pomimo uciążliwości ma swoje tradycje.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.