Jaki był rynek mieszkaniowy w minionym roku, a co nas czeka w 2020 roku?

Klienci zainteresowani zakupem nieruchomości mogli zauważyć, że w dobiegającym końca 2019 roku, rynek mieszkaniowy kształtowały trzy czynniki: wysokie ceny nieruchomości, tanie kredyty hipoteczne i niskie stopy procentowe. Niektórzy zadają sobie pytanie: jak długo to potrwa i kiedy trend wzrostowy cen się zakończy? Bo od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy najlepszy czas na zakup mieszkania właśnie mija, czy może jeszcze warto zaczekać?


Wszystko jednak wskazuje na to, że przez kolejnych 12 miesięcy sytuacja się nie zmieni. Rynek mieszkaniowy nie tylko jest stabilny, ale wciąż znajduje się w fazie wysokiej aktywności. Dynamiczne wzrosty cen mieszkań trwają już mniej więcej dwa i pół roku. Mimo wzrostu cen mieszkań w 2019 roku, zainteresowanie klientów było duże, zarówno wśród osób poszukujących mieszkania dla zaspokojenia własnych potrzeb lokalowych, jak i klientów inwestycyjnych. Podjęciu decyzji o zakupie nowego mieszkania w 2019 roku sprzyjał spadek bezrobocia oraz niskie stopy procentowe kredytów mieszkaniowych. Poza, wysokim popytem na mieszkania, dominujący wpływ na sektor nieruchomości mają stale rosnące aspiracje życiowe społeczeństwa. Jakie są prognozy na 2020 rok? Aktualnie nieduże są szanse na to, że mieszkania w Polsce stanieją. Raczej utrzyma się lekki trend wzrostowy cen. Wpływ na taką sytuację ma utrzymująca się względnie dobra koniunktura w Polsce, rosnące koszty materiałów budowlanych i brak rąk do pracy w sektorze budowlanym. Z najnowszych prognoz NBP wynika, że w 2020 roku wzrost gospodarczy nieco spowolni, a bezrobocie wzrośnie bardzo niewiele – z 3,6% do 3,8%. Wynagrodzenia
mają szybko rosnąć, a stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie. Nie bez znaczenia będzie fakt, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wyniesie 2 600 zł. Oznacza to wzrost o 350 zł, czyli o 15,6 proc. w stosunku do 2019 r. (obecnie najniższa płaca wynosi 2 250 zł.
Cały czas rosną aspiracje życiowe Polaków. Dotyczy to także sfery mieszkaniowej. Polacy chcą mieszkać wygodnie na swoim, najchętniej w nowym budownictwie. Także dla inwestujących alternatywa dla lokat bankowych w postaci zakupu nieruchomości nadal wydaje się mieć przewagę nad tymi pierwszymi. RPP już zapowiedziała utrzymanie stóp procentowych bez zmian.
Początek 2020 roku to zatem dobry czas na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości zarówno dla osób poszukujących mieszkania dla zaspokojenia własnych potrzeb lokalowych, jak i klientów inwestycyjnych.
Nowe mieszkania w Ostrowcu Świętokrzyskim Piwna 3
Sprzedaż mieszkań : Homeserwis ul.Iłżecka 23.
Kontakt tel.- 512 600 012.
Więcej informacji na stronie dewelopera: www.Piwna3.pl
f/19

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *