Na czym polega sterowanie numeryczne CNC?

Przedsiębiorcy związani z branżą produkcyjną musieli w pewnym momencie zdać sobie sprawę z tego, że obecnie wykorzystywanie jedynie ludzkich zasobów nie jest w stanie przynieść perspektywicznych rezultatów. Kluczowe jest zatem sięgnięcie po technologię, chociażby tą związaną ze sterowaniem numerycznych maszyn przemysłowych. Oczywiście nie każdy musi mieć obszerną wiedzą na temat specyfiki działania frezarek, czy tokarek, dlatego zainteresowanych tematem zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Podstawy zagadnienia

Zacznijmy zatem od tego, czym jest samo sterowanie numeryczne CNC. Warto przy tym nadmienić, że praktyczne zajmowanie się tą kwestią, chociażby zawodowo nie będzie możliwe bez ukończenia dedykowanych szkoleń. Współcześnie większość robotów funkcjonuje za sprawą zamkniętego układu współrzędnych opartych na automatycznej regulacji programowej. Pozwala to maszynie na precyzyjne wykonywanie poszczególnych działań, prostą i szybką korektę szeregu szczegółów oraz niemal całkowitego niwelowanie występowania nieprawidłowości.

Źródło: Fanuc

W jaki sposób programowane są maszyny?

Przeważnie maszyny CNC programuje się w podobny względem siebie sposób. Aby działały one w prawidłowy sposób, niezbędne będzie wprowadzenie do ich systemu operacyjnego polecenia, które może być po prostu zwykłym kodem alfanumerycznym. Interesującym faktem jest to, że jeszcze kilka lat temu konieczne było robienie tego drogą manualną, ręcznie wpisując wszystkie kodowe linijki. Rozwój techniki pozwolił jednak na wykorzystywanie w tym celu programów z wgranymi gotowymi komendami.

Co można zrobić dzięki kodowi? Za jego pośrednictwem można wyznaczyć dane elementy fizyczne elementu, który jest obrabiany. Mowa tu o jego wymiarze, oczekiwanym kształcie, gęstości i poziomie chropowatości. Wbrew pozorom nie jest to czynność prosta. Po wykonaniu potrzebnych działań maszyna rozpoczyna proces przetwarzania komend, tworząc z nich impulsy elektryczne, a finalnie wdraża czynności produkcyjne.

Podsumowanie

Sterowanie numeryczne przyczynia się pełnej skuteczności poszczególnych maszyn służących do produkcji. Rezultaty ich pracy są tak naprawdę widoczne w różnych obszarach naszego życia, często takich, których zupełnie się nie spodziewamy. W szczególności mowa tu o branżach, które sprzedają towar o jednakowych wymiarach i jakości. Stąd też osoby zainteresowane produkcją korzystnie wyjdą na tym, że prędzej, czy później zainteresują się tą technologią.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *