Rozpoczynasz budowę? Pamiętaj o zapewnieniu właściwych warunków pracy. Co to oznacza?

Warunki, z jakimi mierzyć się trzeba na budowach należą do szczególnie wymagających, toteż zagadnienie to zostało unormowane przez obowiązujące przepisy a lekceważąc je, możemy narazić się na kary. Warto zająć się tym jednak również po to, by dzięki komfortowemu i bezpiecznemu zapleczu móc liczyć na dostateczną efektywność wykonywanej pracy. Tym bardziej, że dziś jest to znacznie łatwiejsze niż przed laty.

 Potrzebujemy szeregu pomieszczeń. Wszystkie muszą spełniać określone wymogi

 Wymagania w tym zakresie wyznacza nam rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownikom należy zapewnić toalety, szatnie, umywalnie i pomieszczenia z natryskami, miejsca, w których mogą spożyć posiłek i, jeśli wymaga tego bezpieczeństwo czy ochrona zdrowia, odpocząć, a także, jeśli jest taka potrzeba, ogrzać się. Niezbędne mogą okazać się także pomieszczenia do prania czy też odkażania bądź odpylania odzieży i obuwia, zawsze potrzebujemy ponadto powierzchni magazynowych. Niejednokrotnie zachodzi w dodatku konieczność zakwaterowania wielu osób na miejscu, by uniknąć kosztów i czasu pochłanianego przez codzienne dojazdy.

Co ważne, aby spełnić powyższe wymogi nie wystarczy sam fakt wyznaczenia obiektów, którym przypiszemy określone role. Pomieszczenia stanowiące szatnie muszą zapewniać dostęp światła dziennego i skuteczną wentylację, należy także zadbać o odpowiednią ilość miejsc siedzących, szafek i powierzchni. Wiele zależy od konkretnych warunków. Jeśli wykonywanej pracy towarzyszy zabrudzanie czy zamakanie odzieży, obszary przechowywanie roboczej bądź ochronnej i własnej nie powinny być łączone. Przy dużej liczbie zatrudnionych należy też oddzielić szatnię od jadalni. Umywalnie i natryski z kolei powinny mieścić tyle kabin, by na jedną nie przypadało więcej niż osiem osób, jeśli ich praca wiąże się za zabrudzeniem ciała.

 Toaleta przenośnia, szatnia, jadalnia, czy obiekt mieszkalny. Każdy może przyjechać gotowy.

 Sprostanie tym potrzebom już dawno nie stanowi problemu – wygodne i praktyczne, a co najważniejsze, ekonomiczne rozwiązania są dostępne od lat. Częstym widokiem jest zatem toaleta przenośna w formie pojedynczej kabiny – równie dobrze można jednak zastosować cały kontener mieszczący większą ich liczbę, a przy okazji zapewniający nieporównywalnie większy komfort użytkowania. Zabudowa tego typu staje się więc standardem nie tylko na największych budowach. Jej wszechstronność sprawia, że możliwe jest szybkie dostarczenie i przygotowanie do użytkowania pełnego zaplecza w standardzie nieustępującym zabudowie stałej, czego dowodzi np. oferta firmy Alfa Partner.

Należy przy tym pamiętać, że wykorzystywane zaplecze sanitarne wymaga właściwego utrzymania. Dotyczy to przede wszystkim toalet, jeśli mają formę kabin, z których nieczystości nie są odprowadzane przez sieć kanalizacyjną. Niezbędne jest więc opróżnianie, czyszczenie i zalewanie odpowiednim środkiem chemicznym. To także powinno być zadaniem usługodawcy dostarczającego sanitariaty.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *