Decentryzm powraca do Ostrowca Świętokrzyskiego

Galeria Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza w piątek 24 stycznia br. na uroczyste otwarcie wystawy ?Poza kadrem – ujęcie decentrystyczne? autorstwa Rafała Stankiewicza.

Początek godz. 18. Wstęp wolny.

Autor Rafał Stankiewicz mieszka i pracuje w Warszawie, to członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Warszawskiego. Przygodę z fotografią rozpoczął we wczesnej młodości. Wierny fotografii czarno-białej i technice analogowej. Nigdy nie rozstaje się ze swoją Leicą. Skupia się na długoterminowych projektach fotograficznych. Od wielu lat działa w ruchu fotograficznym. Uczestnik i organizator twórczych plenerów fotograficznych. Pomimo bogatego archiwum, dopiero w ostatnich latach zdecydował się na udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych uważając, że osiągnął odpowiednią dojrzałość. W swojej twórczości, początkowo intuicyjnie, a obecnie świadomie, nawiązuje do idei decentryzmu.

– Często przyglądając się przechodniom próbujemy odkryć ich tajemnicę. Najpierw jest to ciekawość ich wieku, zawodu, prywatnego życia. Bardziej wnikliwi próbują dojrzeć ich drugą naturę. Rafał Stankiewicz należy do tych szczególnie przenikliwych. Jako fotograf-reportażysta patrzy na świat przez życie ulicy, ale w tym co konkretne, realne – w anonimowym przechodniu próbuje dostrzec tajemnicę skrywaną w jego cieniu. Zdolność uchwycenia bressonowskiego decydującego momentu łączy z umiejętnością opowiadania zagadkowych historii. Osiąga to odwołując się do idei dla wtajemniczonych – idei de centryzmu ? pisze kurator wystawy, dr Kamila Samller.

?Decentryzm – w poszukiwaniu nowej fotografii? to tytuł poplenerowej wystawy, którą zobaczyliśmy w Ostrowcu Świętokrzyskim przed blisko dziesięcioma laty. Wówczas to kilkunastu członków ostrowieckiego fotoklubu udanie zmierzyło się z fotografią decentrystyczną.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *