Ostrowczanie wykręcili świetny wynik na dwóch kółkach

W zakończonej rywalizacji o Puchar „Rowerowej Stolicy Polski” Ostrowiec Świętokrzyski może pochwalić się niemałym sukcesem. Spośród mieszkańców miast biorących udział w akcji, ostrowczanie wyróżnili się ogromnym zaangażowaniem. Tym samym znaleźli się na trzecim stopniu podium w kategorii największej średniej liczby przejechanych kilometrów, przypadających na jednego aktywnego uczestnika. W ogólnej klasyfikacji miasto zajęło 6. pozycję. Tysiące kilometrów w całej Polsce, przejechanych w ramach akcji, nie mogą dziwić, bo jazda na rowerze jest jednym z ulubionych sportów w kraju.

 

Powyższe stwierdzenie potwierdzają badania przygotowane przez ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że aż 38% Polaków w zeszłym roku wskazywało, że jazda na dwóch kółkach jest ich ulubioną dyscypliną, przy czym na tak dobry wynik wpłynęły przede wszystkim preferencje osób powyżej 25 roku życia. Młodsi wybierają m.in. bieganie, które zajęło drugie miejsce w ogólnym zestawieniu czy chodzenie na siłownię.

Jednak pozycję roweru jako niekwestionowanego lidera potwierdza fakt, iż to właśnie on jest najpopularniejszym sprzętem sportowym w naszym kraju – posiada go aż 72% gospodarstw domowych. Na tle Europy nie jest to zniewalający wynik i daleko nam do Holandii, gdzie na 1000 mieszkańców przypada prawie 1353 jednośladów. Powodem do dumy z całą pewnością jest natomiast miejsce Polski pośród wiodących producentów tego pojazdu. I nie chodzi tu tylko o ilość, ale i jakość.

 Jak Polacy jeżdżą na rowerach?

Nieco bliżej polskim rowerzystom przyjrzał się portal Centrumrowerowe.pl. Z przeprowadzonych przez niego ankiet wynika, że ponad połowa Polaków (58%) wybiera jazdę górską, do czego niezbędne są rowery mtb. Na kolejnych pozycjach znalazła się jazda miejska (43%), a tuż za nią kolarstwo szosowe (38%). Okazuje się również, że chętnie zbieramy dane na temat treningów czy chwalimy się swoimi osiągnięciami w mediach społecznościowych za pomocą aplikacji rowerowych, pośród których prym wiodą Endomondo oraz Strava.

Biorący udział w rowerowej rywalizacji mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu miesiąca przejechali statystycznie po 231,7 km, gdzie średni wynik dla wszystkich miast to 68 km. Jak ma się to do ogólnych tendencji? Niewiele ponad jedna trzecia osób biorących udział w ankiecie Centrum Rowerowego deklarowała, że w ciągu tygodnia przejeżdża ponad 100 kilometrów. Niewielu mniej odpowiedziało, że w tym samym okresie pokonuje dystans między 51 a 100 km.

Tak dobry wynik mieszkańców miasta cieszy tym bardziej, że jazda na dwóch kółkach ma świetny wpływ tak na nasze zdrowie, jak i ogólne samopoczucie. Dla ankietowanych rower jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu (68%), zachowanie kondycji (62%), jak również wykorzystywany jest jako codzienny środek transportu (45%). À propos tego ostatniego, według sondażu TNS Polska, jeżeli dystans do pracy liczy nie więcej niż 4 km, to niezależnie czy wybierzemy rower, czy samochód, na dojazd potrzebować będziemy 20 minut. Jest to na pewno cenna informacja dla osób, które myślą nad zamianą auta na bardziej ekologiczny środek transportu.

 Gdzie pojeździć?

Kolarze o zdecydowanie większym zacięciu mogą brać udział w czterech oficjalnych zawodach na terenie województwa świętokrzyskiego, w tym trzech o charakterze szosowym i jednym przełajowym. Jeżeli tego im mało, to w sąsiednim województwie śląskim co roku odbywa się aż 19 imprez tego typu, a w małopolskim 18. Dla osób preferujących bardziej rekreacyjną jazdę również mamy dobrą wiadomość. W maju rusza kolejna edycja konkursu na Rowerową Stolicę Polski, a tegoroczne wyniki pokazują, że ostrowczanie zdecydowanie mają potencjał, by zająć w nim wysokie miejsce.

 Więcej na temat tego, jak Polacy jeżdżą na rowerach, dowiesz się z artykułu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *