OC na miesiąc – jak to działa?

Przyjęło się, że ubezpieczenie OC zawierane jest na okres 12 miesięcy, ale jak się okazuje, rynek jest dużo bardziej elastyczny. Wiele firm ma bowiem w swojej ofercie ubezpieczenia krótkoterminowe, z których mogą skorzystać wybrani kierowcy. Z tego tekstu dowiesz się, kto może wykupić polisę na okres krótszy niż 12 miesięcy.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego OC?

Krótkoterminowa polisa OC ma to do siebie, że nie może z niej skorzystać każdy. Poniżej znajdziesz wykaz przypadków, w których możliwe jest wykupienie ubezpieczenia na 30 dni.

Właściciele pojazdów historycznych – pojazdy historyczne to, według polskiego prawa, takie, które mają co najmniej 40 lat. Jeśli jednak rzeczoznawca uzna pojazd na unikatowy o wyjątkowej wartości historycznej, minimalny wiek może zostać skrócony nawet do 25 lat.

Właściciele pojazdów wolnobieżnych – chodzi o pojazdy nieprzekraczające prędkości 25 km/h. Do tej grupy zaliczają się maszyny leśne i budowlane. W przypadku ciągników rolniczych istnieje jednak obowiązek ubezpieczenia na 12 miesięcy.

Osoby handlujące samochodami – bardzo często polisa krótkoterminowa jest nazywana komisyjną. Dzięki możliwości wykupienia takiego ubezpieczenia właściciele firm handlujących autami mogą zaoszczędzić na kosztach związanych z wykupieniem OC dla każdego pojazdu znajdującego się w komisie.

Właściciele aut zarejestrowanych czasowo – polisa krótkoterminowa chroni przez 30 dni, czyli przez taki sam okres, na jaki możliwa jest czasowa rejestracja.

Właściciele aut sprowadzonych do Polski, ale zarejestrowanych za granicą – nie ma możliwości wykupienia pełnoprawnego OC dla auta zarejestrowanego w innym kraju. Właśnie dlatego musisz zaopatrzyć się z polisę krótkoterminową na 30 dni i wykorzystać ten czas na przerejestrowanie pojazdu.

Ile zapłacisz za OC na miesiąc?

Co do zasady, przy kalkulacji składki OC krótkoterminowego brane są pod uwagę te same czynniki, co przy ubezpieczeniu na 12 miesięcy. To z kolei sprawia, że bardzo ciężko jest podać konkretne kwoty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i znaleźć ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb, wejdź na stronę: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-krotkoterminowe-oc-miesiac/

Podsumowanie

Jak widzisz, OC krótkoterminowe nie jest dla każdego i żeby je wykupić, koniecznie jest spełnienie kilku ważnych warunków. Przestrzegamy Cię jednak przed drogą na skróty i niewykupowaniem polisy na 30 dni, licząc na szczęście. Więcej o tym, jakie kary czekają za tego typu postępowanie, znajdziesz na stronie: http://ubezpieczenie24.org/kary-za-brak-ubezpieczenia-oc/

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *