Jak prowadzić prace ziemne w terenie gęsto zabudowanym? Poznaj technologię sterowanych przewiertów horyzontalnych

Modernizacja wodociągów, rozbudowa sieci gazociągowej czy położenie światłowodów, aby okoliczni mieszkańcy uzyskali dostęp do szybkiego internetu. To tylko niektóre przykłady inwestycji, które na coraz silniej zurbanizowanych obszarach wymagają wysokich nakładów, a często także zniszczenia pobliskich dróg. Koszty prowadzenia takich prac rosną zatem w dwójnasób, w związku z tym warto zainteresować się bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami inżynieryjnymi. Takimi jak sterowane przewierty horyzontalne.

Położenie nowych instalacji pod ziemią nie musi oznaczać rozkopywania wszystkiego w okolicy

Przerzucanie niezliczonych ton beton betonu i zwałów gleby, aby uzyskać dostęp do niezbędnych w danym momencie kanałów technologicznych, jest wysoce niepraktyczne oraz uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego jeżeli zastane warunki pozwalają skorzystać z innych metod, należy to robić bez najmniejszych wątpliwości. Jeżeli wykopy wiążą się z koniecznością wyłączenia drogi z ruchu na kilka tygodni lub miesięcy, a kierunkowe przewierty horyzontalne pozwalają zrealizować zadanie bez paraliżowania miejskiej komunikacji, wybór wydaje się oczywisty. Technologa HDD, czyli Horizontal Directional Drilling ma znacznie więcej zalet. Nasi eksperci, przedstawiciele polskiej firmy TelbesT zwracają uwagę na całkowity brak problemu wywożenia przerzuconej ziemi z obszaru inwestycji. W przypadku sterowanych odwiertów podziemnych „urobek” jest nieporównywalnie mniejszy. Rozwiązuje to wiele wyzwań logistycznych, a do tego redukuje koszty transportu i składowania do minimum.

Profesjonalne przewierty horyzontalne są w stanie wydatnie skrócić czas realizacji całej inwestycji

Kolejną niezaprzeczalną przewagą, jaką mają nad zwykłymi koparkami tzw. „krety” odpowiedzialne za odwierty HDD, jest szybsze tempo pracy. Trudno żeby było inaczej, skoro operują dokładnie w miejscu przez które przebiegać ma cały rurociąg, z pominięciem kilku solidnych warstw ziemi pomiędzy docelową głębokością a powierzchnią. Specjaliści reprezentujący TelbesT przekonują, że maszyny wykorzystywane to przewiertów horyzontalnych dysponują potężną mocą przebicia. Dzięki temu podziemny kanał technologiczny może powstać nawet w wyjątkowo opornym, twardym gruncie. W tym miejscu warto podkreślić, że pojedynczy odwiert może mieć nawet 140 metrów długości, przy maksymalnej średnicy wynoszącej ok. 31,5 centymetra. Takie parametry zazwyczaj w zupełności wystarczą, aby położyć nowe elementy podziemnych instalacji bez poważnych ingerencji w dotychczasową infrastrukturę miejską.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *