Plotki o koronawirusie w Opatowie zdementowane

-W powiecie opatowskim nie ma stwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem, choć takie plotki się pojawiły ?powiedział starosta opatowski Tomasz Staniek, bezpośrednio po zakończeniu spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego poszerzonego o wójtów i burmistrzów. Nie ma powodu do paniki.

W trosce o bezpieczeństwo m.in. dzieci premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie o zawieszeniu zajęć szkolnych we wszystkich placówkach oświatowych i kulturalnych. W całej Polsce, w tym i w powiecie opatowskim, odwołane zostały też imprezy sportowe i kulturalne.

Podjęta została decyzja o wyznaczeniu ośrodków do ewentualnej kwarantanny osób, które będą w nich przebywać. Takie ośrodki ż zostały zgłoszone ? jeden w gminie Opatów na 30 osób, a drugi na sto osób. Każdy z wójtów ma też w swojej gminie przygotować dwa ośrodki ? jeden do 10 osób, a drugi do 50 osób.

-Od dnia 12 do 25 marca 2020 r. włącznie wszystkie placówki oświatowe zostały zamknięte ?powiedział wiceburmistrz Marcin Słapek. Apeluję do rodziców: to nie jest okres feryjny dla dzieci. Zadania edukacyjne, które w domu można realizować, powinny być realizowane. Jednak nie pozwalajcie dzieciom na spotykanie się z rówieśnikami.

W powiecie opatowskim odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne.

-Nie będzie kiermaszu wielkanocnego w dniu 29 marca ?mówi wicestarosta Małgorzata Jalowska. Odwołane zostały wszystkie zajęcia sportowe, w tym na basenie, organizowane przez Powiat Opatowski, a także spotkania w instytucjach kultury i wydarzenia kulturalne.

Przedstawicielka sanepidu Beata Janicka powiedziała, że osoby powracające do kraju z terenów objętych koronawirusem, o których wiadomo, a które powinny informować placówki sanepidu o swojej sytuacji, zostały objęte nadzorem epidemiologicznym.

-Nadzór epidemiologiczny polega na prowadzeniu przez osoby nim objęte samoobserwację przez 14 dni od chwili powrotu z zagranicy ?mówi B. Janicka. Dwa razy dziennie sprawdzają one swoją temperaturę. Mamy codzienny telefoniczny kontakt z tymi osobami. Gdyby wystąpiły objawy chorobowe, mają obowiązek zgłosić się do oddziałów zakaźnych swoim transportem lub dedykowaną karetką.

W szpitalu w Opatowie wstrzymano odwiedziny pacjentów. Podobnie jest z Domem Pomocy Społecznej ? także pensjonariusze nie będą mogli wyjeżdżać na zewnątrz obiektu. Natomiast ośrodki szkolno- wychowawcze mają funkcjonować.

Wiceburmistrz M. Słapek z ubolewaniem przyjął wiadomość o plotkach, jakoby na terenie powiatu opatowskiego stwierdzono przypadek koronawirusa lub takie podejrzenie. Powinniśmy zachować rozsądek, pod żadnym pozorem nie ulegać panice.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *