AZS u dorosłych – jak radzić sobie z zaawansowanym stadium choroby?

Osoby cierpiące przewlekle na AZS wiedzą, jak uciążliwym problemem jest egzema. Atopowe zapalenie skóry dotyka najczęściej dzieci, jednak przypadki diagnozowania tej choroby u dorosłych są coraz liczniejsze. Wiąże się to z nieprzyjemnymi dolegliwościami, niekorzystną zmianą wyglądu, a niekiedy nawet częściową niezdolnością do pracy. Jak powstrzymać rozwój AZS i sprawić, aby objawy były mniej dokuczliwe?

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Objawy zapalenia skóry są widoczne na pierwszy rzut oka. Choroba wywołuje na powierzchni ciała różne nieestetyczne efekty, m.in.:

 • zaczerwienienie,
 • suchość,
 • świąd,
 • skłonność do zakażeń bakteryjnych,
 • rogowacenie przymieszkowe,
 • „rybią łuskę”,
 • rumień twarzy.

AZS może także powodować nawrotowe zapalenie spojówek, a nawet zaćmę. 

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

AZS to choroba, którą rzadko udaje się wyleczyć całkowicie. Ma podłoże genetyczne i wiąże się z nieprawidłowym działaniem systemu immunologicznego w organizmie. Dlatego też podstawową formą walki z egzemą jest rozbudowana profilaktyka i pielęgnacja skóry. 

Klasycznymi sposobami leczenia atopowego zapalenia skóry są:

 • regularne natłuszczanie naskórka przy pomocy specjalistycznych maści i kremów,
 • stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwuczuleniowych,
 • przestrzeganie określonej diety,
 • unikanie czynników wzmagających objawy choroby (np. roztoczy, zanieczyszczeń powietrza),
 • fototerapia,
 • odczulanie.

Jednym z czynników wspomagających walkę z atopowym zapaleniem skóry są leki steroidowe. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza pamiętając, że u dorosłych efekt takiego leczenia jest szybki, lecz niestety krótkotrwały. Steroidów używa się więc miejscowo, do smarowania konkretnych zmian skórnych (wykwity są zwykle widoczne głównie na twarzy i szyi oraz w zgięciach stawowych, np. w łokciach).

Pielęgnacja skóry atopowej u dorosłych

Pielęgnacja skóry atopowej u dorosłych jest szczególnie ważna. Osoba cierpiąca na tę chorobę powinna dbać o swoje ciało, niwelując czynniki zaostrzające stany zapalne. Należą do nich: stres, roztocza, zła dieta, wysokie temperatury, zanieczyszczenie środowiska. Chorzy na AZS powinni również unikać szorstkich tkanin i niektórych perfum, a także powstrzymać się od podrażniania zmian zapalnych, np. poprzez drapanie.

Bardzo ważne jest wyrobienie sobie nawyku systematycznego nawilżania i natłuszczania skóry skłonnej do atopii. Zaleca się dodawanie do kąpieli specjalnych emulsji o pochodzeniu naturalnym i pH 5,5. Dodatkowo warto unikać kontaktu z gorącą wodą, wybierając raczej chłodniejszą temperaturę. Po umyciu skóry należy delikatnie ją osuszyć, a w miejscach, gdzie powstały złuszczenia i zaczerwienienia zastosować maść przeciwzapalną. Balsamy do ciała i inne kosmetyki nie powinny być perfumowane. Najlepiej, aby ich skład był naturalny i zawierał oleje kosmetyczne, lanolinę czy parafinę.

Do pielęgnacji skóry atopowej należy również zaliczyć unikanie sytuacji, które mogą wywołać lub zaostrzyć stan zapalny. Po kąpieli należy osuszyć ciało poprzez dotykanie go miękkim ręcznikiem bez pocierania. Ubrania, jakie chory następnie na siebie zakłada, powinny być wykonane z miękkiego, oddychającego materiału. Należy unikać gryzącej wełny lub strojów, które nadmiernie opinają ciało.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to choroba uciążliwa, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności można z nią normalnie funkcjonować. Ważne jest zachowywanie zdrowego rozsądku (np. unikanie nadmiernego kontaktu ze słońcem), zdrowa dieta, odpowiednia pielęgnacja i właściwa profilaktyka. Zaleca się, aby osoby chore na AZS znajdowały się pod stałą opieką lekarza-dermatologa.

Obecnie Centrum Medyczne Synexus prowadzi bezpłatne konsultacje dermatologiczne m.in. dla pacjentów ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry. Zapraszamy na konsultacje osoby poszukujące nowych możliwości terapeutycznych, u których dotychczasowe leczenie okazało się mało skuteczne. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *