Co to jest RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w skrócie RRSO, to całkowity koszt kredytu lub pożyczki, który ponosi kredytobiorca. Należy do niego prowizja, oprocentowanie, a także opłaty dodatkowe.

Co to jest RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania stanowi całkowity koszt kredytu, ponoszony przez osobę, której został udzielony kredyt lub pożyczka. Wyrażony jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Na RRSO składa się:

  • prowizja – to kwota, jaką zarobi instytucja bankowa lub pozabankowa w zamian za pożyczenie pieniędzy. Banki oraz firmy pożyczkowe indywidualnie ustalają wysokość prowizji. W związku z tym może być ona różna,
  • oprocentowanie – to odsetki, które musi zapłacić każdy pożyczkobiorca w zamian za udzielenie mu zobowiązania finansowego. Zazwyczaj podaje się ją w stosunku rocznym, dodatkowe opłaty – każda instytucja bankowa i pozabankowa może ustalić własne opłaty dodatkowe. Może to być np. obowiązkowe ubezpieczenie.

Całkowity koszt kredytu spłacany jest podany przez instytucje bankowe lub pozabankowe i spłacany jest przez kredytobiorcę, lub pożyczkobiorcę w ratach miesięcznych. Warto dodać, że RRSO ma związek z wartością pieniądza w czasie. Jeśli w trakcie umowy zmieni się wartość pieniądza, to zmianie również ulega RRSO.  W związku z tym droższy kredyt może mieć niższe RRSO.

Jak obliczyć RRSO?

Obliczenie RRSO pozwala klientowi porównać koszty kredytów, które oferowane są przez różne instytucje finansowe i wybrać odpowiednią ofertę. Obliczenie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania jest dość trudne, ze względu na skomplikowany wzór matematyczny, aczkilwiek możliwe. Jednak łatwiej będzie skorzystać z kalkulatorów, które można wyszukać online. Są bardzo proste w obsłudze i wystarczy tylko wpisac odpowiednie dane w puste pola, a kalkulator sam wyliczy RRSO. Przed obliczeniem przygotuj dane takie jak:

  • Kwota kredytu,
  • Oprocentowanie,
  • Okres spłaty,
  • Wysokość prowizji
  • Rodzaj rat (równe czy malejące),
  • Inne koszty.

Pamiętaj, że każda instytucja bankowa, jak i pozabankowa jest zobowiązana do rzetelnego poinformowania o wyżej wymienionych danych oraz wysokości RRSO już w trakcie złożenia Ci oferty. Jeżeli bank lub firma pożyczkowa odmówi Ci podania takich danych, możesz to zgłosić zaistniałą sytuację do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Czy możliwe jest RRSO 0%?

Wiele instytucji pozabankowych oferuje pożyczki z rzeczywista Roczną Stopą Oprocentowania wynoszącą 0%. Taka oferta skierowana jest do osób, które jeszcze nie zaciągały zobowiązania w danej firmie i dotyczy zazwyczaj krótkoterminowych pożyczek, powszechnie nazywanych chwilówkami. W ten sposób instytucje pozabankowe chcą przyciągnąć do siebie nowych klientów.

W takiej sytuacji pożyczkobiorca oddaje dokładnie tyle samo pieniędzy, co pożycza od firmy pożyczkowej. Należy pamiętać, że decydując się na pożyczkę z RRSO 0%, trzeba ją spłacić w terminie. Jeśli spóźnisz się ze spłatą, to poniesiesz dodatkowe koszty za nieterminową spłatę zobowiązania.

Więcej informacji znajdziesz na https://pozyczkaposzukiwana.pl/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *