Jednostki samorządowe proszą premiera o pomoc

Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowała list do premiera Mateusza Morawieckiego, opisujący sytuację, w jakiej znalazły jednostki samorządowe w związku z epidemią koronawirusa.
Zaapelowała w nim również o przygotowanie przez rząd systemowych rozwiązań mających na celu ochronę osób pracujących w zależnych od samorządu jednostkach, czy zakładach budżetowych.
– W trosce o bezpieczeństwo obywateli zostały zamknięte baseny, hale sportowo ? widowiskowe, stadiony i boiska piłkarskie oraz obiekty rekreacyjne i siłownie- mówi Piotr Węglewicz, dyrektor ostrowieckiego MOSIRu.
W konsekwencji Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim został zamknięty dla klientów, sportowców i kibiców. Na stadionie i boiskach zostały zawieszone rozgrywki w piłce nożnej oraz zajęcia dla grup treningowych i młodzieży niezrzeszonej. Na hali sportowo ?widowiskowej zawieszono rozgrywki w piłce siatkowej i ręcznej, zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców oraz odwołano organizację koncertów i widowisk. Na Pływalni Olimpijskiej, będącej obiektem strategicznym Polskiego Związku Pływackiego, zawieszono zawody w pływaniu i piłce wodnej, odwołano zgrupowania kadry narodowej i klubów pływackich oraz zajęcia obowiązkowej nauki pływania dla wszystkich dzieci z klas drugich ostrowieckich szkół podstawowych. Zaistniała sytuacja uniemożliwia odpłatną działalność jednostki, a z uwagi na czasowe ograniczenie, z tytułu braku dochodów, MOSiR traci miesięcznie około 250 tys. zł. Warto wiedzieć, że na wszystkich obiektach MOSiR-u pracuje 110 osób.
– Prosimy o rozważenie możliwości wprowadzenia takich rozwiązań dla jednostek samorządowych, które obowiązują od 1 kwietnia dla małych firm – czytamy w piśmie. Przewidują one zwolnienie firm ze składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli na ustabilizowanie sytuacji finansowej jednostek oraz zapobiegnie ograniczeniu zatrudnienia.
Według dyrektora Piotra Węglewicza jednostki samorządowe nie mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie z zapisów ustawy ?Tarczy antykryzysowej?. MOSiR w tym trudnym czasie swoją działalność ograniczył do przeprowadzenia remontów na obiektach.
-Mamy spuszczoną wodę z basenów i wykonujemy prace, jakie zazwyczaj są realizowane podczas regularnych przerw technologicznych – mówi dyrektor MOSiR-u. Do tego na korytarzach i w szatniach pływalni realizujemy prace malarskie. Oczywiście prowadzimy działania na stacji uzdatniania wody. Trwa też remont trybun stadionu miejskiego, demontowane są siedziska i czyszczone są powłoki malarskie na konstrukcji stalowej obiektu. Później elementy zostaną malowane. Na Gutwinie z kolei finalizowane są prace przy gabionach, a niebawem rozpoczną się wszelkie czynności porządkowe.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Jednostki samorządowe proszą premiera o pomoc

  • 8 kwietnia 2020 at 13:02
    Permalink

    A co dziś dla miasta robią obaj nasi ostrowieccy parlamentarzyści ?? Jeden „zasłynął” na całą Polskę w czasie sejmowego głosowania. A drugi ?? …
    Czy to nie w/w powinni szybką partyjną drogą do premiera zgłaszać nasze lokalne problemy i sprawy najszybszych reakcji rządu,przecież takie pisma dyrektorów placówek rekreacyjno-sportowych będą „szły” do premiera miesiącami ,o ile w ogóle dotrą i bez odpowiedniej rekomendacji nie mają najmniejszych szans na pozytywne rozpatrzenie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *