Nasza ?Etiuda? w kinowej czołówce

Portal ?Box Office’owy Zawrót Głowy? przedstawił wyniki dotyczące kinowej widowni w dwustu miastach z największą frekwencją w roku 2019 r.Dane do rankingu zaczerpnięte są ze strony GUS (kategoria ?Kultura i sztuka?, dział ?Kina?). Ostrowieckie kino ?Etiuda? Miejskiego Centrum Kultury znalazło się na wysokim 15 miejscu w zestawieniu.
Organizatorzy rankingu najlepszej widowni kinowej w tym roku w osobnej tabeli przedstawili wyniki, jakie osiągnęło 20 najlepszych pod względem widowni kin, które posiadają jedną lub dwie sale projekcyjne i są jedynymi kinami w swoich miastach.
-A wygląda na to, że te kina radziły sobie bardzo dobrze- oceniają organizatorzy rankingu. Średni wzrost widowni w tego typu kinach w ubiegłym roku był znacznie większy niż ten dwudziestu największych miastach. Przypomnijmy, że w największych miastach widownia wzrosła w stosunku do roku 2018 o 2,58 % (910 tys. widzów). Natomiast w dwudziestu kinach jedno, czy dwusalowych wzrost ten wyniósł aż 20% (łącznie ok. 340 tys. widzów). Tylko trzy z nich zanotowały spadek liczby biletów i w dodatku był on minimalny. Coraz więcej kin studyjnych jest remontowanych i nie odbiegają one komfortem od multipleksów.
Ostrowiecka ?Etiuda? zajęła 15. miejsce gromadząc 80 614 widzów na 1575 seansach. Jest to wzrost widowni o blisko 4%, ze średnią na seans w wysokości 51 osób. W rankingu zwyciężyło kino ze Skierniewic (143 tys. widzów) wyprzedzając Ostrołękę (136 tys.) i Łomżę (134 tys.).
-Na osiągnięcie dobrego wyniku frekwencyjnego złożyło się wiele czynników- mówi Waldemar Włodarczyk, kierownik kina ?Etiuda?. Kluczowe są tu zapewne: aktualna oferta filmowa ze strony dystrybutorów, dobór repertuaru przez kino do oczekiwań większości mieszkańców naszego miasta, jak i jego najbliższych okolic oraz atrakcyjne ceny biletów. Porównując frekwencję z 2009 roku jeszcze przed tzw. cyfryzacją, która nastąpiła w naszym kinie w maju 2010 roku, do roku 2019, wzrost widowni wyniósł 100%. Oczywiście następował on stopniowo z roku na rok. Jeżeli chodzi o tzw. smaczki i ciekawostki to najlepsze miesiące dla ostrowieckiej „Etiudy” na przestrzeni ostatnich 10 lat kształtowały się następująco: najlepszy styczeń – w 2019 roku, najlepszy luty – w 2019 roku, najlepszy marzec – w 2018 roku, najlepszy kwiecień – w 2017 roku, najlepszy maj – w 2011 roku, najlepszy czerwiec – w 2017 roku, najlepszy lipiec – w 2010 roku, najlepszy sierpień – w 2012 roku, najlepszy wrzesień – w 2018 roku, najlepszy październik – w 2018 roku, najlepszy listopad – w 2015 roku, najlepszy grudzień – w 2014 roku. Widać z tego zestawienia, że ostatnie trzy lata, to najlepszy okres jeżeli chodzi o kinową frekwencję w naszym mieście.
Jak przyznaje kierownik ?Etiudy? Waldemar Włodarczyk w najbliższej przyszłości czeka nas modernizacja kina przy Alei 3 Maja oraz przeniesienie działalności filmowej na ten okres do budynku Ostrowieckiego Browaru Kultury.
– Zdaję sobie sprawę, że wyjątkowy rok 2020 z uwagi na epidemię koronawirusa przyniesie znaczący spadek notowań wszystkich kin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie- mówi. Mam jednak nadzieję, że już wkrótce ponownie spotkamy się przed dużym ekranem i będziemy mogli wspólnie delektować się magią filmu w jeszcze lepszych warunkach nich dotychczas, czego życzę zarówno sobie, jak i wszystkim mieszkańcom naszego miasta i okolic.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *