Spada liczba przestępstw na obszarze kolejowym

W pierwszym kwartale 2020 r. odnotowano o 140 zdarzeń mniej zdarzeń na obszarze kolejowym w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku (wówczas 1.700 zdarzeń). W 2020 r. funkcjonariusze SOK ujęli blisko 700 sprawców przestępstw i wykroczeń. Odzyskano mienie o łącznej wartości ponad 175.000 zł.

Jak informuje Marcin Żywiołek z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. od stycznia do kwietnia 2020 r. odnotowano spadek kradzieży o 23 proc. Od początku roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli 128 sprawców kradzieży i odzyskali mienie o łącznej wartości 45.000 zł. Zmniejszyła się też liczba kradzieży przesyłek wagonowych, usypów węgla z wagonów, towarów z terenów kolejowych.

Kradzieżom elementów linii kolejowej przeciwdziałają częste kontrole punktów skupu złomu. W pierwszym kwartale funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei przeprowadzili ponad 4.000 kontroli. Nielegalnie zbywane mienie kolejowe ujawniono tylko w dwóch miejscach.

W walce ze złodziejami SOK wykorzystuje nowoczesny sprzęt. Działania wspomagają specjalnie wyposażone samochody – mobilne centra monitoringu. Dzięki kamerom umieszczonym na autach funkcjonariusze obserwują kilkukilometrowy odcinek linii. Wykorzystywane są foto -pułapki, które powiadamiają patrol, gdy w zabezpieczonym obszarze pojawi się niepowołana osoba. W nocnych patrolach wykorzystywane są termo i noktowizory. Służbę SOK skutecznie wspomagają też przeszkolone psy. 

Warto wiedzieć, że dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *