Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jak go uzyskać?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które dotyczy większości Polaków. Mało kto może bowiem pozwolić sobie na to, żeby zakupić wymarzony dom lub nieruchomość za oszczędności. Niestety jednak nawet kredyt hipoteczny nie jest przeznaczony dla każdego. Żeby go uzyskać, trzeba bowiem posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz odłożony wkład własny. Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego i w ten sposób uławić sobie uzyskanie kredytowania?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które raz zaciągnięte, towarzyszy nam przez długie lata. Niestety wbrew pozorom nie tak łatwo je uzyskać. Banki wiedzą, że udzielanie zobowiązań na tak długi czas jest niezwykle ryzykowne, dlatego decydują się na ich przyznanie dopiero, kiedy mają wystarczająco duże szanse, że klient spłaci kredyt. Szanse te znacząco zwiększa uiszczony wkład własny. Nie ma więc możliwości, żeby zyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jest natomiast opcja zmniejszenia jego wysokości.

Kredyt hipoteczny – po co wkład własny?

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym to standard w bankowości. W jakim celu jednak banki nakładają na klientów takie ograniczenie? Powodów jest kilka. Przede wszystkim wkład własny pokazuje, że klient jest w stanie odłożyć większą sumę na koncie. Zwiększa to szansę, że będzie w stanie co miesiąc spłacać raty kredytowe. Element ten ma też znaczenie psychologiczne. Powoduje bowiem, że klient czuje się dużo bardziej zobowiązany do spłacania zobowiązania.

Wkład własny rekomendowany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. W tak zwanej rekomendacji S zaleca ona wkład własny w wysokości dwudziestu procent. Większość banków zdaje sobie jednak sprawę, że tak wysoka kwota mogłaby znacząco ograniczyć ilość klientów zainteresowanych podpisaniem umowy kredytowej. Gotowe są więc zmniejszyć wysokość wkładu własnego do dziesięciu procent. Nie możesz jednak liczyć na więcej. Jest to minimalna kwota, którą zdecydowanie musisz mieć, aby mieć szansę na finansowanie z banku.

Kredyt hipoteczny z obniżonym wkładem własnym

Żeby bank zgodził się obniżyć Ci wysokość wkładu własnego, musisz zaproponować coś w zamian. Nie dzieje się to bowiem tak po prostu. Pomniejszone dziesięć procent zastępowane jest jakimś innym zabezpieczeniem. Wersji zabezpieczenia jest bardzo wiele, więc istnieje duża szansa, że uda Ci się znaleźć odpowiednie dla Ciebie. W ten sposób nie będziesz musiał przekładać kredytu hipotecznego do czasu zwiększenia swoich oszczędności. Jakie opcje możesz wziąć pod uwagę?

  • zabezpieczenie kredytu wykupieniem wysokiego ubezpieczenia,
  • wpisanie hipoteki na innej nieruchomości, którą już posiadasz,
  • jesteś w stanie uzyskać zgodę bliskiej Ci osoby na wpisanie hipoteki na jej nieruchomości,
  • masz akt własności działki, na której budujesz nieruchomość,
  • zakupienie mieszkania za cenę niższą niż jego wartość rynkowa, a jako wkład własny potraktowanie różnicy między wyceną rzeczoznawcy a rzeczywistą ceną zakupu,
  • zastaw na zgromadzonych środkach na funduszach oszczędnościowych,
  • uzyskanie pożyczki od dewelopera, która pokryje wkład własny.

W jakim banku kredyt bez wkładu własnego?

Jak już wiesz, nie masz szans na kredyt bez wkładu własnego. Wciąż jednak możesz wybrać bank, który zaoferuje Ci najkorzystniejsze warunki finansowania. Najlepiej, jeśli skorzystasz z porównywarki kredytów hipotecznych, która podpowie Ci, do których banków najlepiej zgłosić się w pierwszej kolejności. Dzięki niej nie będziesz musiał wczytywać się we wszystkie dostępne oferty, a skupić jedynie na tych kredytach, które możesz mieć z obniżonym wkładem własnym. Czy jednak zawsze obniżony wkład własny się opłaca?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – kalkulator

Zanim zapytasz: kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jaki bank? Zastanów się, czy ubieganie się o kredyt z obniżonym wkładem własnym na pewno Ci się opłaca. Być może wcale nie jest to takie korzystne rozwiązanie. Brak części wkładu własnego powoduje bowiem, że kredyt w całościowym rozliczeniu może być dużo droższy.

 Ubezpieczenie zamiast wkładu własnego będzie co miesiąc dodatkowo obciążać Twój budżet. Wpisanie hipoteki na inną nieruchomość jeszcze bardziej obciąży Twoją zdolność kredytową. Pożyczka od dewelopera może być niekorzystnie oprocentowana. Zanim więc zdecydujesz się na taką formę zabezpieczenia kredytu, zastanów się, czy nie da się zrobić tego inaczej i na przykład poczekać do momentu, aż będziesz mieć więcej środków.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *