Szczepan Woźniak: -W Ostrowcu Świętokrzyskim rusza akcja „Chodzę Bo Lubię”

Nie tylko biegiem, ale teraz również pieszo i to z kijami. Akcja ?Biegam Bo Lubię? zostanie rozszerzona, a to dobra wiadomość dla miłośników Nordic Walking. Akcja ?Chodzę Bo Lubię? jest pilotażowym projektem od roku 2020, a w naszym mieście podjęli się tego instruktorzy tej dyscypliny z ?SZANSY?.
O szczegóły tej akcji spytaliśmy Remigiusza Woźniaka, sprawcę inicjatywy ?Chodzę Bo Lubię??
-Po niewątpliwym sukcesie akcji ?Biegam Bo Lubię?, organizatorzy, czyli Fundacjęa Wychowanie przez Sport postanowiła wyjść naprzeciw osobom, które chciałyby biegać, ale z różnych powodów nie mogą tego robić. Biorąc pod uwagę coraz większą popularność Nordic Walking powstała inicjatywa nowej akcji – ?Chodzę Bo Lubię?, która rusza w całej Polsce od 11 maja 2020 roku – mówi Remigiusz Woźniak.
-Dlaczego kijki i dlaczego w Ostrowcu Świętokrzyskim?
-Nordic Walking jest oparty na technice marszu, angażującej mięśnie, które przy standardowym chodzie nie są używane. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanych kijków. Prawidłowe opanowanie techniki nordic walking wymaga, przynajmniej na początku, pomocy instruktora. Są osoby, które biegają, ale są też takie, które nie chcą bądź nie mogą biegać. Dlatego też wychodzimy z taką inicjatywą. Spotkania ?SZANSY?, na które dołączyły również osoby spoza naszego kręgu, pokazały, że warto przyjść i spróbować. My przedstawimy ćwiczenia i postaramy się oczywiście nauczyć prawidłowo chodzić z kijami. Chodząc z kijami widzimy, że bardzo wiele osób uprawia tę dyscyplinę, ale spostrzegamy również, że ci, którzy zaczynają, często popełniają podobne błędy. My staramy się od kilku lat propagować Nordic Walking w Ostrowcu. Organizowaliśmy przed pandemią systematyczne spotkania i nie ukrywam, że bardzo bym chciał, żebyśmy zaistnieli na mapie Polski jako miasto sprzyjające także kijkom. Zresztą często otrzymujemy zapytania odnośnie Nordic Walking, więc fajnie, że już ludzie nas z tym kojarzą. Nie ma co ukrywać, że niesamowitą ?robotę? wykonał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, włączając Nordic Walking zarówno w MOSiRGutwinRUN, jak i w Biegi Niepodległości, gdzie frekwencja pokazała, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju ?rywalizację?. Co prawda jesteśmy na okresie próbnym, ale mam nadzieję, że zostaniemy na dłużej.


-Kto będzie prowadził zajęcia?
-Osoby posiadające uprawnienia instruktora Nordic Walking. Nasi instruktorzy to profesjonaliści, posiadają nie tylko fachową wiedzę i przygotowanie, ale sami chodzą z kijkami. Jest to ich pasja, którą zarażają. Nie wiem czy to niefortunne stwierdzenie w dzisiejszych czasach, ale tak jest, zarażają swoją pasją coraz więcej osób.
-To konkretnie, gdzie i kiedy prowadzona będzie akcja?
-W ramach realizowanej akcji zapewnione będą cotygodniowe spotkania z trenerami wszystkim chętnym, którzy chodzą z kijkami lub dopiero chcieliby zacząć. Organizatorzy pragną, aby każdy kto ma chęci, miał takie możliwości w całym kraju, w każdym jego zakątku, zarówno w miastach jak i wsiach, aby możliwość dołączenia do grona osób czerpiących radość z chodzenia była w zasięgu każdego, a treningowe początki ? dzięki wsparciu trenerów i innych chodziarzy ? stały się jak najłatwiejsze. My zapraszamy w każdy wtorek o godz. 18.30 do Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin. Zajęcia potrwają około jednej godziny. Należy ubrać się wygodnie i adekwatnie do pogody.
Kiedy zaczynacie?
-Zaczynamy w najbliższy wtorek, tj. 12 maja o godz. 18.30 w Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin (obok muszli), ale… no właśnie jest na razie małe, ale? W związku z panującą sytuacją związaną z zagrożeniem epidemicznym na tę chwilę będzie możliwość prowadzenia grupy o liczebności nie większej niż 6 osób plus 1 trener. Oczywiście zasady organizowania grup na zajęcia mogą być zmieniane, a podyktowane jest to faktem konieczności dostosowania się do wytycznych Rady Ministrów w sprawie zagrożenia epidemicznego.
-Dziękuję za rozmowę. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *