Jak po blisko dwumiesięcznej przerwie działa rehabilitacja?

Na informację o wznowionej rehabilitacji czekało wiele osób.
-Mam zalecenia zabiegów na kolano, które boli mnie nawet podczas chodzenia – mówi pani Halina. Nie mogłam się doczekać kiedy będę mogła skorzystać z tych zabiegów. Takich osób jak ja z różnymi schorzeniami wymagającymi leczenia rehabilitacyjnego, w naszym mieście jest naprawdę dużo. Teraz poradnie, które mogą przeprowadzić rehabilitacje, mają problem z ?upchnięciem? tych wszystkich osób. Dochodzą obostrzenia związane z koronawirusem i przyjdzie mi jeszcze poczekać na swoją kolej. Niemniej jednak bardzo się cieszę, że rehabilitacja została wznowiona.
W związku z ogłoszeniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że od dnia 4 maja 2020 r. może zostać wznowiona działalność lecznicza w zakresach rehabilitacji leczniczej, realizowanej w warunkach ambulatoryjnych i dziennych oraz przywrócona w pełnym zakresie działalność stacjonarnych ośrodków czy oddziałów rehabilitacji leczniczej- czytamy w oświadczeniu ogłoszonym przez NFZ w Kielcach.
-Rehabilitacja zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami miała ruszyć w 4 etapie odmrażania gospodarki, czyli na przełomie lipca i sierpnia – mówi Marek Wiecheć prowadzący Centrum Rehabilitacji MARK MED w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dosyć nieoczekiwanie 28 kwietnia premier poinformował, że rehabilitacja może ruszyć 4 maja br. Ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej otrzymaliśmy szczegółowe wytyczne jak mamy dostosować gabinety. Nasze centrum poszło o krok dalej i zamontowaliśmy sterylizatory powietrza, które cały czas działają i na bieżąco odkażają powietrze.
Wszyscy rehabilitanci w Centrum Rehabilitacji MARKMED są wyposażeni w maseczki, rękawiczki, służbowe ubrania, fartuchy ochronne oraz przyłbice.
-Zachowujemy także dystans społeczny – podkreśla M. Wiecheć. Staramy się, aby pacjenci nie komunikowali się. Bez problemu udaje nam się zachować także odpowiednią liczbę osób na metr kwadratowy powierzchni lokalu, ponieważ posiadamy duże lokale, jeden 200-metrowy, drugi 300-metrowy. Pacjenci trafiający do centrum rehabilitacji muszą być wyposażeni w rękawiczki, maseczki oraz posiadać własny długopis. Dodatkowo przed rozpoczętym zabiegiem pacjent dezynfekuje ręce. Dezynfekcji są poddawane również stoły i powierzchnie zabiegowe.
-Dostępne są wszystkie zabiegi ? mówi M. Wiecheć. Przez przerwę w przeprowadzaniu zabiegów musieliśmy odwołać 4 turnusy zabiegów, każdy liczył około 60 osób. Czyli terminy blisko 250 osób musieliśmy przesunąć nawet na styczeń 2021 r. Staramy się jednak do planowych obecnie turnusów dołączać osoby z turnusów, których zabiegi musiały ulec przesunięciu w związku z koronawirusem. Myślę, że w przeciągu maja- sierpnia uda nam się zabiegi tych osób wykonać.

Kolejkę wyznacza lekarz i fizjoterapueta

-Od jesieni ub. roku oczekiwałam na zlecone mi przez lekarza specjalistę, zabiegi rehabilitacyjne ?mówi czytelniczka. W marcu br. nie skorzystałam z nich, z powodu pandemii. Teraz następuje odmrożenie gabinetów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Nie wiem czy ośrodek, w którym złożyłam skierowanie już wznowił działalność? Nie wiem też, co teraz będzie decydować o kolejności przyjęć? A może poprzednio ustalone terminy zabiegów zostaną utrzymane? Chciałabym też wiedzieć, jakie reżimy sanitarne podczas rehabilitacji będą obowiązywać nas, pacjentów?
-Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia – wyjaśnia Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału NFZ w Kielcach – od 4 maja br. mogą być wznawiane zabiegi rehabilitacji ambulatoryjnej. Do naszego oddziału napływają już wnioski od świadczeniodawców o odwieszenie działalności. Dużo gabinetów nie przedłuża też wniosków o zawieszenie, które były wystawione do końca kwietnia. Należy dodać, iż nikt, kto był w kolejce oczekujących na zabiegi, nie stracił w niej miejsca. Teraz o kolejności w niej zdecyduje lekarz i fizjoterapeuta. Pierwszeństwo będą mieć pacjenci w silnych stanach bólowych. Decyzja o tym zostanie podjęta po kontakcie z lekarzem.
Jeśli chodzi o reżim sanitarny, to będą obowiązywały maseczki, rękawiczki oraz utrzymanie bezpiecznego dystansu w trakcie trwania zabiegu. Pacjent będzie wchodził do gabinetu rehabilitacyjnego wyłącznie z niezbędnymi przedmiotami. Obowiązujący jest zakaz używania telefonu w czasie zabiegu.
Grafik przyjęć pacjentów winien być ułożony tak, aby nie dopuszczać do gromadzenia się oczekujących osób w poczekalni. Rekomenduje się też, aby w miarę możliwości unikać mieszania się pracowników w przypadku pracy zmianowej.
W celu zapewnienia bezpiecznych odległości między osobami przebywającymi w gabinecie, na jedną osobę winno przypadać przynajmniej 15 m kw. (nie wliczając w to osoby świadczącej usługi medyczne). Odległości mogą być mniejsze, jeśli w gabinecie zostaną wykorzystane odgrodzenia. Po wykonaniu usługi zostaną zdezynfekowane wszystkie przedmioty, z którymi pacjent miał kontakt: leżanka, przybory i przyrządy np. do ćwiczeń. Po zakończeniu dezynfekcji musi upłynąć rekomendowany przez producenta preparatu dezynfekującego czas, niezbędny na jego skuteczne działanie.

(m)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *