Pożyczka pozabankowa. Co musisz o niej wiedzieć?

Wakacyjny wyjazd, wydatki związane z edukacją lub rozwojem (zwłaszcza tych najdroższych) pasji, leczenie, awarie kluczowych dla funkcjonowania gospodarstwa domowego sprzętów czy inne, niespodziewane wydatki – sytuacji, w których nasz domowy budżet może zostać mocno nadszarpnięty, jest naprawdę mnóstwo. Dziurę w portfelu można jednak łatwo załatać, pożyczając pieniądze.

  1. Pożyczka pozabankowa. Co należy o niej wiedzieć?
  2. Pożyczki pozabankowe. Kto może otrzymać jedną z nich?
  3. Pożyczanie poza bankiem. Jakie są rodzaje pożyczek?

Tu rozwiązania są co najmniej trzy.

Pierwsze to pożyczka od znajomych lub rodziny. Nie każdy jest jednak w tak komfortowej sytuacji, by otrzymać od bliskich finansowe wsparcie – zwłaszcza, jeśli chodzi o duże wydatki.

Drugie to kredyt. Choć jest on zwykle udzielany na korzystnych zasadach, to jego otrzymanie nie jest łatwe i wymaga spełnienia szeregu, nieraz bardzo rygorystycznych, wymagań.

Trzecie to natomiast pożyczka pozabankowa. Ze względu na rosnącą popularność tego typu produktów finansowych, warto przyjrzeć się im bliżej.

Pożyczka pozabankowa. Co należy o niej wiedzieć?

Pożyczki pozabankowe jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się dużym uznaniem klientów. Ich negatywna opinia wynikała przede wszystkim z nieuczciwych praktyk stosowanych przez większość pożyczkodawców z sektora pozabankowego. W ostatnich latach sytuacja w tej branży uległa jednak całkowitej zmianie. Po wejściu na polski rynek zagranicznych firm, znacznie poprawiły się ogólne standardy obsługi. Gwoździem do trumny firm działających w sposób nieetyczny okazało się wprowadzenie tak zwanej ustawy antylichwiarskiej, która zakazała praktyk takich jak rolowanie pożyczek.

Obecnie pożyczki pozabankowe dla wielu klientów okazują się dobrą alternatywą dla kredytów. Ich podstawowa zaleta to dużo większa dostępność – szansę na otrzymanie jednej z nich mają również klienci, których wnioski byłyby przez bank rozpatrzone negatywnie. Poza tym są też wygodniejszym rozwiązaniem – nie wiążą się z nimi tak rozbudowane formalności, jak w przypadku kredytów.

Pożyczki pozabankowe. Kto może otrzymać jedną z nich?

Wspomnieliśmy już, że pożyczki pozabankowe są przyznawane wielu klientom – również tym, którzy nie spełniają wymagań stawianych przez banki. Wraz z poprawą standardów obsługi, zwiększyły się jednak wymagania wobec klientów firm z sektora pozabankowego. Obecnie, by mieć pewność, ze nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, należy spełnić następujące wymagania:

*mieć stałe, powtarzające się regularnie dochody (niekoniecznie z umowy o pracę, bo firmy pożyczkowe honorują również umowy cywilno-prawne oraz świadczenia socjalne);

*mieć dobrą historię kredytową (warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie instytucje sprawdzają profile wnioskodawców w bazie Biura Informacji Kredytowej oraz biur informacji gospodarczej);

*posiadać polskie obywatelstwo lub być legalnie przebywającym w naszym kraju obcokrajowcem.

Jako że większość pożyczkodawców działa obecnie w internecie, do uzyskania finansowania niezbędne będzie konto bankowości elektronicznej. Jest ono potrzebne nie tylko do przelania pieniędzy, ale też potwierdzenia tożsamości osoby składającej wniosek.

Pożyczanie poza bankiem. Jakie są rodzaje pożyczek?

W sektorze pozabankowym znajdziemy wiele typów pożyczek, jednak najważniejsze to:

  • chwilówki – pożyczki na niewielką kwotę (zwykle maksymalnie kilka tysięcy złotych), które spłacane są w jednej transzy;
  • pożyczki ratalne – stanowiące pozabankowy odpowiednik kredytów konsumenckich, pozwalają na uzyskanie nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *