Wózek widłowy elektryczny – dowiedz się, co potrafi!

Elektryczny wózek widłowy to sprzęt często wybierany do obsługi magazynów. Pozwala na szybkie i sprawne transportowanie ładunków, składowanie oraz kompletowanie zamówień. Co wyróżnia ten typ urządzenia? Dlaczego warto mieć go także w swojej firmie? Zobacz, czym jest i co potrafi wózek elektryczny!

Wózek widłowy elektryczny – charakterystyka

Wózki widłowe elektryczne należą do kategorii pojazdów transportu bliskiego, nad którymi nadzór stanowi Urząd Dozoru Technicznego. W branży magazynowo-logistycznej na stałe zagościły w latach 60-tych ubiegłego wieku, z roku na rok stając się coraz częściej i chętniej wybieranymi urządzeniami.
Inne określenia na wózek widłowy elektryczny to:

 • widlak elektryczny;
 • sztaplarka elektryczna;
 • wózek akumulatorowy;
 • wózek czołowy elektryczny.

Głównym elementem odróżniającym ten typ pojazdów od innych wózków widłowych jest napęd elektryczny (silniki elektryczne prądu stałego -DC, lub zmiennego – AC) zasilany przy pomocy wymiennych baterii/ akumulatorów. Ponadto budowa elektrycznego widlaka bardzo przypomina konstrukcję wózka widłowego spalinowego. Składa się z:

 • solidnej stalowej ramy;
 • przeciwwagi – zapewniającej odpowiednią równowagę urządzenia;
 • klatki bezpieczeństwa stanowiącej jednocześnie kabinę operatora;
 • masztu oraz układu hydraulicznego, który umożliwia unoszenie i opuszczanie ładunków;
 • karetki wideł do której przymocowane są widły – najbardziej popularny element osprzętu, który ułatwia pobranie oraz utrzymanie palet.

Wózki widłowe, w których zastosowano napęd elektryczny posiadają kilka cech, które stanowią ich niewątpliwe atuty i sprawiają, że pojazdy tego typu mogą być wykorzystywane w sytuacjach, gdzie nie sprawdzają się wózki spalinowe. Jakie zalety posiadają wózki podnośnikowe elektryczne?
1.  Nie emitują spalin – dzięki czemu mogą być śmiało wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach. Nawet tych, o słabszej wentylacji.
2. Praca elektrycznych wózków widłowych jest cicha, a dzięki temu mało uciążliwa. Hałas emitowany przez te pojazdy oscyluje w okolicach 70-80 dB, co odpowiada głośności dźwięku włączonego odkurzacza lub przedzierania kartki papieru. (Dla porównania głośność wózków spalinowych to od 85 do nawet 100dB).
3. Swobodnie mogą pracować i poruszać się w pomieszczeniach nie utrudniając przy tym ruchu pieszych.
4. Wykorzystanie wózków elektrycznych jest w zgodzie z ekologią. Warto o tym pamiętać, gdy ludzkość mierzy się z problemem susz i globalnego ocieplenia klimatu.
5. Niewątpliwym atutem tych urządzeń jest także fakt, że można swobodnie ich używać również na zewnątrz, więc są bardzo uniwersalne.

charakterystyka-wozka-widlowego-elektrycznego

Należy jednak pamiętać o prawidłowej konserwacji, jakiej wymagają tego typu urządzenia. Przede wszystkim ważne jest:

 • ładowanie baterii przed jej całkowitym rozładowaniem (nawet jeśli jest to nieużywana obecnie bateria przechowywana w magazynie);
 • zapobieganie przeciążeniom wózka widłowego;
 • regularne przeprowadzanie przeglądów oraz systematyczne prowadzenie dokumentacji.

Ponadto, wózek widłowy elektryczny powinien mieć zapewnione suche oraz osłonięte stanowisko wewnątrz pomieszczenia, gdzie będzie mógł być przechowywany po wykonanej pracy. Odpowiednie warunki muszą panować również w miejscu ładowania baterii.

Wózek unoszący elektryczny – zastosowanie

Spektrum możliwości wykorzystania wózków elektrycznych w różnych branżach jest bardzo szerokie. Począwszy od branży farmaceutycznej oraz spożywczej, gdzie bardzo ważne jest przestrzeganie najwyższych norm bezpieczeństwa, poprzez handel, aż po eksploatację wózków elektrycznych w różnego typu zakładach produkcyjnych.
Elektryczne wózki widłowe sprawdzają się dobrze w pracy w pomieszczeniach:

 • dostosowanych do wysokości wózka – chodzi tutaj nie tylko o powierzchnię umożliwiającą swobodne unoszenie ładunków, ale również o odpowiednią wysokość przejazdów, korytarzy itd. w której wygodnie mieścić musi się wózek z masztem;
 • o płaskiej, równej i niewyboistej nawierzchni. Bez względu na to jakie opony (pneumatyczne lub superelastyczne) posiadają użytkowane elektryczne wózki widłowe, ich budowa oraz zawieszenie nie są przystosowane do poruszania się po wzniesieniach czy stromych zjazdach. Maksymalne nachylenie podłoża, po jakim porusza się wózek z napędem elektrycznym, nie powinno wynosić więcej niż 5% odchylenia od płaskiej powierzchni;
 • o odpowiedniej szerokości dróg transportowych, która powinna być dostosowana do szerokości urządzenia transportowego wraz z ładunkiem (więcej o tym jak je wyznaczyć, przeczytasz tutaj).

Nie ma natomiast reguły stanowiącej o konkretnej maksymalnej wysokości regałów, które byłyby obsługiwane przez wózki widłowe elektryczne. W tym przypadku kwestia obsługi regałów zależy bezpośrednio od możliwości konkretnego modelu elektrycznego widlaka. Jeśli jego parametry (udźwig maksymalny oraz maksymalna wysokość unoszenia) nie są wystarczające, być może warto skorzystać z pomocy wózków wysokiego składowania.

wozek-elektryczny-zastosowanie

Natomiast na zewnątrz budynków warunki muszą być na tyle korzystne, aby umożliwiały bezpieczną pracę wózka widłowego elektrycznego. Oznacza to że:

 • podłoże musi być utwardzone (asfaltowe lub betonowe);
 • temperatura powietrza nie może być niższa niż -20 stopni i wyższa niż 50 stopni;
 • siła występującego wiatru nie powinna przekraczać 5m/s;
 • wilgotność powietrza musi być mniejsza niż 90%.

Wytyczne te wynikają głównie z zasad bezpieczeństwa i mają zapewnić zarówno odpowiednie warunki pracy dla operatora wózka widłowego, jak i okoliczności sprzyjające eksploatacji urządzeń bez narażenia ich na szkody i awarie.

Elektryczny wózek widłowy – cena

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych modeli wózków widłowych elektrycznych. Koszt zakupu tych urządzeń również jest niebywale zróżnicowany i wpływ na niego ma znaczna liczba wielorakich czynników. Głównym z nich jest to, czy transakcja dotyczy nowego czy używanego pojazdu. Innymi składowymi mającymi wpływ na ostateczną cenę wózka widłowego elektrycznego są:

 • marka firmy produkującej sprzęt;
 • rodzaj wybranego urządzenia (wózki o większym udźwigu i wysokości podnoszenia są zwykle droższe niż lżejsze pojazdy o mniejszym zakresie możliwości);
 • dodatkowe opłaty związane m.in. z podpisaniem umowy na serwisowanie sprzętu;
 • osprzęt dołączony do wózka – zarówno w postaci wideł, jak i innych elementów wymiennych;
 • dodatkowe wyposażenie w postaci np. osłony dachu, zabudowanej kabiny czy klimatyzacji.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na koszt zakupu wózka widłowego elektrycznego.

Biorąc pod uwagę średnie ceny markowych pojazdów, można podać, iż cena wózka widłowego elektrycznego to wydatek rzędu ok. 70-75 tysięcy złotych w górę. Wszystko zależy bowiem od dodatkowych wymagań i życzeń klientów.

Zdecydowanie tańsze są niefirmowe, chińskie wózki elektryczne – może to być nawet kilkanaście tysięcy różnicy. Jednak w tym przypadku cena znacznie odbija się na jakości wykonania i trwałości urządzeń, które znacznie częściej ulegają awariom z uwagi na słabe konstrukcje.

uzywane-wozki-widlowe-elektryczne

Alternatywą dla nowych wózków widłowych są pojazdy używane. W jakim przedziale cenowym zamykają się używane wózki widłowe elektryczne? Trudno wskazywać tutaj na granice, gdyż zakres cen jest bardzo zróżnicowany. Wpływ na ostateczny koszt zakupu używanego widlaka elektrycznego mają:

 • rok produkcji urządzenia;
 • stan techniczny pojazdu (przebyte awarie, rodzaj i ilość wymienianych elementów, prawidłowa praca silnika oraz wszystkich układów);
 • dodatkowy osprzęt i wyposażenie (a także jego stan techniczny i zużycie);
 • ilość przepracowanych motogodzin;
 • dotychczasowe warunki pracy.

Wszystkie powyższe elementy można określić także jednym wspólnym mianownikiem jako resurs wózka widłowego. Resurs jest prognozowany, na podstawie dotychczasowej eksploatacji i stanu technicznego, czas dalszej eksploatacji wózka. Więcej o tym kto i jak go wylicza możesz dowiedzieć się tutaj.

Ile kosztuje używany wózek widłowy elektryczny? W zależności od obliczonego resursu i przewidywanego okresu dalszej zdolności do pracy, koszt zakupu używanego urządzenia może wynosić od 30% do nawet 60% początkowej ceny wózka elektrycznego. Zakup wózka w dobrym stanie i niskiej cenie stanowi wyjątkowo korzystną inwestycję.

Wynajem wózków widłowych z napędem elektrycznym

Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednej możliwości, jaką oferują dealerzy oraz składy wózków widłowych. Mowa o wynajmie urządzeń na krótki lub dłuższy okres z możliwością późniejszego wykupienia sprzętu.
Dzięki tego typu rozwiązaniu można korzystać w pomocy elektrycznych widlaków tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w okresie wzmożonej ilości zamówień; czy traktować wynajmowany wózek elektryczny jako sprzęt zastępczy na czas usuwania awarii posiadanego na własność urządzenia.

Wózek widłowy elektryczny – podsumowanie

wozek-widlowy-elektryczny-podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące wózków widłowych o napędzie elektrycznym. Mieliście okazję poznać zarówno główne zalety tego rodzaju urządzeń, ich budowę, warunki pracy, jakie powinny obowiązywać w firmach, w których wykorzystuje się elektryczne widlaki oraz ich ceny.

Wózki elektryczne widłowe znanych marek znajdziecie na:

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *