Grzegorz Dresler, architekt: -Dzięki wykorzystaniu multimediów historia hutnictwa przekazywana będzie w atrakcyjny sposób

– Gmina Ostrowiec ogłosiła właśnie przetarg na ?Rozbudowę i przebudowę z termomodernizacją istniejącego obiektu budowlanego Kina Etiuda z dostawą i montażem wyposażenia wraz z wykonaniem Centrum Tradycji Hutnictwa.
– Budynek będzie się składał z dwóch części funkcjonalnych – mówi architekt Grzegorz Dresler z pracowni projektowej Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp z o.o. Sp K. ? jedną z nich stanowi kino, które zyska nowe wnętrze i zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt. W sali kina projektowana jest również technologia teatralna, która pozwoli na poszerzenie możliwości wykorzystania sali. Drugą częścią będzie wystawa stała Centrum Tradycji Hutnictwa – to nowa funkcja w tej lokalizacji. Program rozrywkowo ? edukacyjny uzupełniony będzie kawiarnią, która powstanie na parterze budynku.
– Od wielu lat w naszym mieście mówiło się o potrzebie powstania miejsca, które upamiętniłoby hutnicze korzenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Ale po raz pierwszy spotykamy się z taką jego formą.
– Centrum Tradycji Hutnictwa będzie strefą interaktywną, która winna być bardzo atrakcyjna dla najmłodszych, ale również zainteresuje starszego odbiorcę. Do wystawy wprowadzone zostały elementy gier odzwierciedlających procesy technologiczne, które w tej formie łatwiej będzie zrozumieć. Dzięki wykorzystaniu współczesnych multimediów historia przekazywana będzie w atrakcyjny sposób. Również barwna scenografia i dźwięk wprowadzać będą odbiorcę w odpowiedni klimat i ułatwią zapoznanie się z tematyką wystawy. Takie rozwiązania możemy spotkać w nowoczesnych centrach edukacji.
– W miejscu dotychczasowej galerii fotografii siedzibę swą znajdzie kawiarnia.
– Jest to lokal przeznaczony dla zewnętrznego najemcy, dlatego też samorząd przeprowadzi zapewne na niego przetarg- słyszymy. Nasza pracownia, póki co, zaprojektowała wnętrze kawiarni, nawiązujące stylistycznie do charakteru obiektu, wraz z wyposażeniem zaplecza.
– Co ucieszy ostrowieckich kinomanów, to zapewne nowy wystrój sali kinowej, a także powstanie drugiego kameralnego wnętrza do projekcji.
– Co do nowego kina, to zmieni się aparatura do wyświetlania obrazu, a także sam ekran. Z rzeczy ważnych dla widza będą na pewno nowe wygodne fotele, jakie obecnie stosuje się w salach kinowych. Niestety, nie zmieni się spadek widowni, ale z uwagi na wyżej podwieszony ekran i inny układ foteli poprawi się komfort oglądania filmów. Zmieni się też kolorystyka wnętrza i sposób jego oświetlenia. Na pierwszym piętrze znajdzie się mała sala kinowa na około pięćdziesiąt miejsc, co pozwoli na projekcje w bardziej kameralnych warunkach. Dodajmy, że dzięki budowie windy budynek po remoncie będzie dostosowany do korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne.
– Budynek dawnego Zakładowego Domu Kultury, a obecnie kina ?Etiuda? niewiele zmienia się z zewnątrz.
– Budynek jest pod opieką konserwatora zabytków i zgodnie z jego zaleceniami charakter bryły pozostanie bez zmian. Jedynie w tylnej części budynku zniknie nadbudówka wykonana w latach 80- tych, gdzie znajdzie się teraz nowe zaplecze sceny i garderoby dla artystów.
– Dresler Studio jest już znane w naszym mieście, chociażby z uwagi na to, że współpracowało przy projektowaniu Ostrowieckiego Browaru Kultury. Projektanci liczą, że także nowa odsłona budynku ?Etiudy? stanie się kolejnym mocnym punktem ich portfolio.
-Co do tej nowej realizacji, to szczególnie wyróżniać się winna nowoczesna wystawa Centrum Tradycji Hutnictwa – mówi architekt. Taka forma wystawy to nowość w regionie i mamy nadzieję, że przyciągnie zwiedzających.

-Dziękujemy za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *