Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

Każdy, kto chce pożyczyć pieniądze, z pewnością spotka się z terminem zdolności kredytowej. Chociaż termin sam w sobie dużo już sugeruje odnośnie swojej funkcji, warto zagłębić się we wszystkie jego szczegóły. Zwłaszcza że to pozwoli nam na faktyczne otrzymanie potrzebnych środków finansowych.

Definicja zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa odnosi się do szacowanej oceny gotowości pożyczkobiorcy do spłaty wszystkich długów. Zdolność ta jest obliczana przez bank dla konkretnej osoby i pożyczki o określonych parametrach lub udzielana w formie liczbowej. W obu przypadkach stosuje się odpowiedni algorytm, a celem obliczeń jest oszacowanie ryzyka pożyczenia środków pieniężnych.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Jak wspomniano wcześniej, formuły stosowane przez banki przy obliczaniu zdolności produkcyjnej mogą obliczać różne czynniki. Najważniejsze z nich tyczą się wysokości i źródła posiadanych dochodów, opłat związanych z miesięcznym utrzymaniem, ewentualnych pozostałych zobowiązań finansowych, oceny przyznawanej przez BIK i kształtu historii kredytowej.

Bank może też uwzględnić inne kryteria, które mają mniejszy wpływ na wyniki obliczeń, niemniej wciąż je determinują. Należą do nich, chociażby aktualny stan cywilny klienta, czy wykonywana przez niego profesja zawodowa. Składając wniosek o pożyczkę, bądźmy przygotowani na szereg pytań potrzebny do jak najdokładniejszej oceny swojej zdolność kredytową i ryzyka pożyczkowego.

Na chwilę obecną należy się przygotować na fakt, że nawet małe pożyczki muszą wykazywać wystarczającą wiarygodność. Jeśli nasza gotowość do spłaty długów jest niewystarczająca, zawsze można poszukać sposobu na poprawę scoringu lub zmienić parametry pożyczki (na przykład pożyczyć mniejszą kwotę).

Poprawianie zdolności kredytowej

Najbardziej skutecznym sposobem na zwiększenie wiarygodności jest zwiększenie dochodów. Warto wspomnieć, że banki biorą pod uwagę tylko dobrze udokumentowane źródła dochodów, a ci, którzy otrzymują wynagrodzenie na podstawie umów o pracę, zawsze są pod tym względem uprzywilejowani.

Podsumowanie

Zdolność kredytowa jest tak ważnym aspektem w trakcie ubiegania się o pożyczkę, że w żadnym razie nie należy jej bagatelizować. Tym bardziej że często jej optymalny poziom wymaga pracy ze strony zainteresowanego. Nie mając aktualnie możliwości udania się do banku osobiście, można sprawdzić ją online za sprawą odpowiednich darmowych narzędzi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *