Ławeczka Adama Mitury

4 czerwca mija kolejna rocznica pierwszych niezależnych wyborów, które otworzyły nam drogę do budowania państwa na zasadach demokratycznych.
Adam Mitura był pierwszym niezależnym posłem wybranym w wyborach 4 czerwca 1989 roku. W Sejmie kontraktowym zasiadał w klubie komitetu obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Grupa Lokalna Komitetu Obrony Demokracji zaprasza na odsłonięcie ławeczki dedykowanej Adamowi Miturze zlokalizowanej w Parku Miejskim – naprzeciwko Pomnika Masztu Niepodległości (wejście do Parku od strony Kina Etiuda) w niedzielę 7 czerwca o godz. 17.
Adam Mitura, to absolwent studiów historycznych i polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1952 został usunięty ze szkolnictwa za ?poglądy reakcyjne?. Pracował następnie w Przyzakładowej Szkole Odlewni Żeliwa ?Niekłań? i w Technikum Finansowym w Końskich. W latach 1958?1981 był nauczycielem historii i języka polskiego w Liceum Ekonomicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W latach 80. zaangażował się w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ?Solidarność?. Zasiadał w Zarządzie Regionu Świętokrzyskiego. W stanie wojennym został internowany na okres około czterech miesięcy. Był także członkiem redakcji drugoobiegowego pisma ?Biuletyn Informacyjny? w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Adam Mitura w 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu skarżyskiego jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Zasiadał w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym. Był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. W 1991 nie ubiegał się o reelekcję i wycofał się z działalności politycznej, przechodząc następnie na emeryturę.
W 1974 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W 2013 roku, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Ławeczka Adama Mitury

 • 1 czerwca 2020 at 08:03
  Permalink

  Pomysł z ławeczką Adama Mitury bardzo dobry i trafiony. Jednak lokalizacja tej ławeczki już niezbyt.
  Celem takiego pomysłu zawsze jest zachowanie w pamięci danej postaci a więc i lokalizacja powinna być w nieprzypadkowym miejscu.Mamy w Ostrowcu miejsca w których przebywał czy pracował Bohater tej ławeczki,choćby skwerek przed Ekonomikiem,ulica Polna gdzie kiedyś mieszkał czy Aleja 3 Maja,urokliwa ul. Sienkiewicza czy Rynek – z pewnością w miejscu usytuowania powinno przebywać dużo ludzi a zwłaszcza młodzieży. A Park Miejski ? Raczej nie…

  Reply
 • 6 czerwca 2020 at 01:58
  Permalink

  „Grupa Lokalna Komitetu Obrony Demokracji zaprasza (…)”

  Trzeba tu wyraźnie powiedzieć, że mój dziadek nie miał nic wspólnego z szeroko rozumianym środowiskiem KOD. Nie był żadnym radykałem, miał łagodne usposobienie, na przykład nigdy nie próbował się dowiedzieć, kto na niego donosił w okresie PRL, nie interesowało go to, niemniej jednak był zwolennikiem PiS.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *