Kolejne zakażenia koronawirusem wśród pracowników starachowickiego zakładu mięsnego. Szkoły znów zamknięte

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono wśród pracowników zakładu Animex Foods w Starachowicach. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto do tej pory u 74 osób, z tego 10 to pracownicy współpracujących z przedsiębiorstwem firm zewnętrznych.
Rzecznik prasowy Animex Foods Łukasz Dominiak poinformował PAP, że zakład otrzymał kolejne wyniki badań pracowników przedsiębiorstwa na obecność koronawirusa. Od piątku potwierdzono kolejnych 14 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2. „Łącznie zarażone tym wirusem są 64 osoby z zakładu i 10 pracowników firm zewnętrznych” ? powiedział Dominiak. Dodał, że na kwarantannie przebywa ponad 200 pracowników zakładu.
„To właśnie z tej grupy wywodzi się większość nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, doszło tylko kilka osób niezwiązanych z tymi przebywającymi na kwarantannie” ? podkreślił rzecznik prasowy Animex Foods.
W przedsiębiorstwie powołano sztab kryzysowy. „Może kryzys to za duże słowo. Sztab jest przede wszystkim platformą do zacieśnienia współpracy i wymiany informacji oraz wspólnych działań ze służbami wojewody świętokrzyskiego, wojewódzkiego inspektora sanitarnego, z władzami Starachowic i powiatu starachowickiego” ? zaznaczył Dominiak.
Pomoc zakładowi zaoferował wojewoda świętokrzyski. Zbigniew Koniusz zaproponował uruchomienie punktu pobrań wymazów do testów w kierunku koronawirusa w samych zakładach lub w ich pobliżu. „Ta pomoc jest dla nas niezmiernie ważna, ale na razie nie podjęliśmy decyzji w tej sprawie” ? podkreślił rzecznik Animex Foods, który przypomniał, że od początku wystąpienia pandemii w Polsce w zakładzie wdrożono specjalne środki bezpieczeństwa.
„Odsunęliśmy od pracy ponad 200 pracowników powyżej 60. roku życia lub mających choroby towarzyszące, bo są w tej grupie najbardziej zagrożonych osób. Prewencyjnie też wysłaliśmy do domów pracowników z grupy tzw. ryzyka kontaktu” ? dodał Dominiak.
Dodatkowe środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone w momencie pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem wśród pracowników zakładu (15 maja). Zakładają one m.in. obligatoryjne noszenie maseczek przez pracowników na terenie zakładu, obowiązkowe mierzenie temperatury czy ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt osób z zewnątrz na terenie obiektów należących do spółki.
„Zwiększyliśmy także liczbę punktów dezynfekcyjnych celem jeszcze częstszego mycia i odkażania rąk. Wprowadziliśmy także dodatkowe mycia i sanityzacje zakładu. Kolejnym elementem wdrożonym w ramach ochrony bezpieczeństwa pracowników była reorganizacja czasu i miejsca pracy oraz korzystania ze stołówek zakładowych” ? podkreślił rzecznik Animex Foods.
Starachowicki oddział Animex Foods łącznie z pracownikami firm zewnętrznych zatrudnia około 2 tys. osób.
Janusz Majewski


Prezydent Starachowic zdecydował o ponownym zamknięciu szkół na terenie miasta. Powodem jest wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 odnotowany na terenie Starachowic oraz pojawienie się? koronawirusa w dwóch miejskich placówkach oświatowych.
Pozytywne wyniki dały testy u dziecka, które w ostatnich dniach chodziło do szkoły na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas „0” i I-III oraz przedszkolaka.
Aneta Nasternak, zastępca prezydenta Starachowic poinformowała w poniedziałek PAP, że od 2 do 12 czerwca szkoły podstawowe, przedszkola i oddziały przedszkolne będą zamknięte.
„Decyzja o zamknięciu placówek oświatowych prowadzonych przez gminę Starachowice podyktowana jest troska? o zdrowie dzieci, rodziców oraz pracowników oświaty. Zarówno pracownicy, nauczyciele jak i rodzicie zostali objęci kwarantanną” ? powiedziała.
„Byliśmy w 100-procentach przygotowani. Prowadzona była codzienna dezynfekcja. Dzieci przy wejściu miały badaną temperaturę. Natomiast trudno się zabezpieczyć, jeśli do szkoły przychodzi dziecko zakażone, które nie ma żadnych objawów choroby” ? dodała.
W związku ze zbliżającymi się egzaminami ósmoklasisty władze miasta zwróciły się z prośbą do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu o przeprowadzenie testów na obecność wirusa SARS-Cov2 u nauczycieli ze starachowickich szkół. „Czekamy na odpowiedź w tej sprawie” ? dodała wiceprezydent.
Tymczasem ognisko koronawirusa w Starachowicach rozwija się w zakładach mięsnych Animex Foods; dotąd zakażenie potwierdzono u 61 pracowników. Około 500 osób – pracowników i ich najbliższych – przebywa na kwarantannie.
Wiktor Dziarmaga

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *